Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nowej Dębie

"Mistyfikator"

12-11-2021

Powieść Joanny Parasiewicz “Mistyfikator” podobała się klubowiczkom. Zyskały uznanie zarówno fabuła jak i postaci głównych bohaterów. Nie wzbudziły sprzeciwu zachowanie i decyzje podejmowane przez powieściowe postaci.

 

Jak przyznaje autorka w wywiadzie udzielonym dla miesięcznika “Zwierciadło” do stworzenia historii Wiktora Fogla zainspirowała mnie broszurka wydana na potrzeby teatrów prowincjonalnych w XIX wieku. Był to wiekowy przewodnik po scenicznych makijażach i fryzurach. Instrukcje używania bielidła lub palonego korka, a także rady w temacie sztukowanych nosów z gipsu odsłaniały inny świat.

 

Powieść składa się z dwóch części. Miejscem akcji pierwszej jest Lwów, zaś drugiej Berlin. Tłem historycznym pierwszej części są walki narodowe prowadzone we Lwowie pod koniec I wojny światowej. Drugiej to początek dekadenckich lat dwudziestych.

 

Głównym bohaterem powieści jest Wiktor Fogel, półsierota. Wychowywany przez babkę akuszerkę i alkoholiczkę. Po śmierci babki przypadkowe spotkanie z charakteryzatorem teatralnym otwiera mu drogę do lepszego życia. Tym bardziej, że Wiktor posiada niezwykły talent charakteryzatorski i szybko przerasta swego nauczyciela. W Berlinie jego talent zostaje w pełni doceniony. Ma rzeszę wiernych klientek, pragnących zachować młodość jak najdłużej.

 

Karty powieści zaludniają sami odmieńcy. Wiktor Fogel jest albinosem o rubinowych oczach. Jego ojciec, Stach mieszka na strychu ze swoimi gołębiami. Lola Passerman, córka właścicielki pracowni gorseciarskiej ma połowę twarzy pokrytą bliznami. Fanny Pstrokońska cierpi na pectus carinatum i chodzi wbita w gorset korekcyjny. Natasza Rosanowa jest regularnie bita przez męża, co kończy się kalectwem. A na końcu powieści pojawia się Oleg Smokow z dłońmi o sześciu palcach, mistrz charakteryzacji mający 120 lat. Zaletą powieści jest niewątpliwie niebywała podróż w czasie, zaskakujące zwroty akcji, śmiałe poczynania bohaterów. Opisy architektury są niezwykle realistyczne, gdyż autorka odwiedza osobiście miejsca, o których pisze.

 

“Mistyfikator” to opowieść o dążeniu do lepszego życia za wszelką cenę, o inności, o samotności, o odrzuceniu, o zmaganiu się z przeciwnościami losu. A przede wszystkich o niezliczonych maskach, które zakładamy w ciągu życia.

 

Nie jest to może powieść na miarę Nagrody Nobla, ale jej lektura, z pewnością, nie jest straconym czasem.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: