Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Mielcu

"Folwark zwierzęcy"

22-02-2021

Powieść powstała w czasie II wojny światowej. Po raz pierwszy została wydana w 1945 roku. George Orwell miał problem z publikacją „Folwarku zwierzęcego”, ze względu na antyrosyjski charakter przedstawionej historii.

 

Powieść została pozytywnie przyjęta przez krytyków na całym świecie, porównywano ją m.in. z dziełami Woltera. Według literaturoznawców książka należy do podgatunku powieści alegorycznej oraz antyutopii. Można uznać ją za satyrę na rewolucję sowiecką, ale takie stanowisko jest równe ze zbyt dużym spłyceniem i ograniczeniem możliwości odczytania utworu Orwella. Pisarz (najpewniej) chciał stworzyć opowieść demaskującą sowiecki mit, którą dzięki prostej formie mógł zrozumieć każdy. Twórca wspomina, że pomysł na utwór narodził się, w chwili, gdy ujrzał młodego chłopca smagającego batem konia pociągowego. Jako ciekawostkę można dodać, że „Folwark zwierzęcy” był pierwszym utworem, który w pełni zadowalał Orwella jako artystę. Fabuła niniejszego utworu Orwella została skupiona wokół perypetii zwierząt, które pewnego dnia postanowiły przejąć gospodarstwo w którym żył. Uciśnione przez dotychczasowego zarządcę, wygnały go za namową knura Majora, który zapowiadał im lepsza przyszłość i równe prawa. Po tym wydarzeniu zwierzęta wspólnie tworzą siedem podstawowych zasad, które zapisują na ścianie obory, tak, aby nikt ich nie zapomniał. Podstawowym prawem ustanowionym przez mieszkańców i zarządców „nowego” folwarku była maksyma: „Wszystkie zwierzęta są równe”. Z czasem wszystko zaczęło ulegać zmianom, a zapowiadana idylla stała się antyutopią, a zwierzęta są sprytnie manipulowane przez sortującego terror knura Napoleona. Orwell zastosował w swojej powieści alegorycznej prosty podział bohaterów na pozytywnych będących, w kontrze do swoich oprawców, czyli postaci negatywnych, które mają nad nimi nie tylko liczebną przewagę. Praktycznie każdy z bohaterów książki pełni funkcję znacząca, przy czym również posiada znaczące imię, np. Napoleon – jeden z przywódców rewolucji, którego pierwowzorem był Józef Stalin. Większość kluczowych wydarzeń mających miejsce w „Folwarku zwierzęcym” można utożsamić z wydarzeniami historycznymi, chociażby samo przejęcie władzy w folwarku, które prawdopodobnie jest odpowiednikiem rewolucji październikowej. Powieść należy do grupy tych książek, które po prostu trzeba znać. Nie tylko ze względu na ich zaszczytne miejsce w kanonie literackim, ale także na samo przesłanie. Mocne i niepodważalne, pozostawiające piętno, na każdym kto odważył się sięgnąć po ten utwór. To historia wciąż aktualna, wciąż obecna w centrum zainteresowań pokoleń nowych czytelników i wciąż zachwycająca.

 

Gabriela Strycharz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: