Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

"Gdzie śpiewają raki"; "Czuły narrator"

01-12-2021

Listopad pod znakiem książek wartych powrotu.

 

„Dobre czy złe [książki] pomagają oszukać czas” (Stephen King) Członkom leskiego DKK udało się w listopadzie oszukać czas dzięki wyłącznie dobrym lekturom: debiucie powieściowym Delii Owens oraz eseistyce uznanej już Olgi Tokarczuk.

 

„Mokradła to nie bagna. Mokradła to przestrzeń wypełniona światłem, gdzie trawa wyrasta z wody, a woda płynie ku niebu. Jej strumienie suną powoli, niosąc słoneczną kulę do morza, a długonogie ptaki – jakby stworzone do lotu – unoszą się z niespodziewaną gracją pośród wrzasku tysiąca gęsi śnieżnych”. Wśród dzikiego i nieprzeniknionego krajobrazu dorasta mała dziewczynka Kya, zwana Dziewczyną z Bagien. Kiedy na trzęsawisku znaleziono ciało młodego człowieka mieszkańcy automatycznie zwracają się przeciwko niej. Kim jest i czy naprawdę jest winna?

 

„Gdzie śpiewają raki” to jednak nie kryminał. To opowieść o wielkiej samotności i szukaniu bliskości z drugim człowiekiem, inności i poszukiwaniu miłości. Śledzenie losów bohaterki było dla klubowiczów silnym doznaniem emocjonalnym. Rzeczywistość, w której dorastała jest tak inna od świata, który znamy i w którym dba się o dzieci. Liczne opisy przyrody czy nazwy ptaków padające na kartach książki – autorka jest zoologiem i ma na swoim koncie publikacje naukowe o florze i faunie Afryki – o dziwo nie działały na niekorzyść odbioru (kilku klubowiczów miało negatywne doświadczenia w tym zakresie). Na pewno wielu czeka już na będącą w toku ekranizację.

 

„Czuły narrator” Olgi Tokarczuk to zbiór kilkunastu esejów i wykładów, w skład którego wchodzi też mowa noblowska autorki. „Kryterium wyboru było zaskakująco proste: to musiały być dla mnie teksty ważne”. Słowem, które spaja wszystkie teksty zawarte w zbiorze, jest ‘czułość’. Czułość do świata i miłości do literatury. Autorka zabiera czytelnika za kulisy swojego pisarstwa ale i własnych idei, opisuje jak powstawały „Księgi Jakubowe” oraz „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Odsłania siebie opowiadając o swojej miłości do literatury, ekologii, zwierzętach i niepokoju, związanego z kierunkiem, w jakim zmierza świat. Choć jedna z klubowiczek nazwała obcowanie z książką prawdziwą ucztą intelektualną, to nie wszystkich przekonały zaprezentowane teksty; doceniono jednakże piękną polszczyznę oraz błyskotliwy, erudycyjny styl z dużą dozą humoru. I przede wszystkim piękną okładkę projektu Joanny Concejo. Jednomyślnie uznano jednak lekturę za dobry początek dla zaczynających przygodę z twórczością noblistki.

 

Następne spotkanie na pewno będzie równie emocjonujące, ale niestety dopiero w styczniu. Czekamy!

 

(AR)

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: