Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

"Opowieść podręcznej"; "Testamenty"; "Światło ukryte w mroku"

18-10-2021

Październik pod znakiem przejmujących opowieści

 

Jesiennego czytania ciąg dalszy… Tym razem na tapecie znalazły się pozycje o których – jak wyszło w trakcie dyskusji – nie da się szybko zapomnieć. Spotkanie poświęcone było wyjątkowo aż trzem pozycjom, „Opowieści podręcznej” i „Testamentom” Margaret Atwood oraz „Światłu ukrytemu w mroku” Sharon Cameron.

 

„Opowieść podręcznej” kanadyjskiej pisarki, poetki i krytyczki literackiej Margaret Atwood to antyutopia w której rządzą fanatyzm i elitaryzm. Akcja umiejscowiona jest w Republice Gileadzkiej, gdzie kobiety mogą być żonami wysoko postawionych mężczyzn, Martami – służącymi, bądź podręcznymi, których przeznaczeniem jest zajście w ciążę z wyznaczonym jej Komendantem (tylko ciężarne podręczne mają wartość w dobie ujemnego przyrostu naturalnego i epidemii bezpłodności). Kobiety w Gileadzie nie mają żadnych praw i niezależnie od tego, czy są żonami, służącymi czy Podręcznymi. Ich cel w życiu jest ten sam: służenie mężczyznom. „Testamenty” to napisana po ponad trzydziestu latach kontynuacja domykająca wcześniejszą historię. Sama Atwood nie planowała jej napisania, jednym z powodów były prośby fanów, ciekawych losów bohaterów. „Testamenty” dzieją się 15 lat po wydarzeniach z pierwszej części. Czy w Gileadzie coś się zmieniło? Klubowiczom obie pozycje mocno skojarzyły się z „Rokiem 1984” George’a Orwella. Tylko byłby to kobiecy „Rok 1984”. Autorka wykreowała atmosferę świata, w który – wbrew zdrowemu rozsądkowi – jest się w stanie uwierzyć. To wizja świata, w którym żadna kobieta nie chciałaby się znaleźć. Zapada w pamięć i hipnotyzuje. Padły deklaracje wykupienia możliwości obejrzenia serialu, powstałego na bazie prozy Atwood (SPOILER! Książki jest lepsze!)

 

„Światło ukryte w mroku” to powieść, która jest doskonałym przykładem znanej prawdy, że najlepsze historie pisze życie. To oparta na faktach historia sióstr Podgórskich, nastoletniej Stefanii i kilkuletniej Heleny, które w czasie drugiej wojny światowej przyjęły pod swój dach trzynaścioro Żydów z getta w Przemyślu. Wiedząc czym to grozi dały świadectwo prawdziwej odwagi i prawości. Obie zostały w 1979 roku uhonorowane odznaczeniem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Amerykańska pisarka Sharon Cameron przygotowała się do napisania książki bardzo skrupulatnie. Dzięki licznym rozmowom z bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń i ich potomkami, odwiedzeniu opisywanych miejsc i wykorzystaniu prawdziwych dokumentów (w tym pamiętnika Stefanii), autorce udało się uautentycznić opisywaną historię jeszcze bardziej. I napisać – w opinii klubowiczów – wzruszającą i piękną opowieść o nadziei i człowieczeństwie. Dopracowaną w każdym calu, bez miejsca na domysły i nadinterpretację, tak częstą w literaturze tego typu. Dodatkowym atutem jest neutralność autorki, pokazującej, że po każdej stronie byli dobrzy i źli. Oczywiście wśród leskich czytelników nie było mowy o bezstronności – wszyscy kibicowali głównym bohaterkom. Dla wielu była to jedna z najlepiej napisanych powieści o Holokauście od dawna.

 

A co przyniesie listopad?

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: