Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

Spotkanie autorskie z Tanya Valko

23-09-2021

PODRÓŻE KSZTAŁCĄ

I takie nieodparte wrażenie można było odnieść podczas spotkania autorskiego z Tanya Valko pisarka specjalizująca się w tematyce arabskiej, które odbyło się w poniedziałkowe popołudnie 20 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesku..

 

Na wstępie spotkania gościa przywitała dyrektor leskiej biblioteki Maria Petka-Fundanicz, pokrótce charakteryzując postać pisarki i jej twórczość. Tanya Valko na spotkanie przybyła w towarzystwie Igora Kaczmarczyka, wieloletniego konsula polskiego w krajach arabskich, prywatnie męża pisarki. Obecność Igora Kaczmarczyka nie sprowadzała się tylko do roli towarzyskiej, równocześnie pełnił on rolę moderatora spotkania i swymi pytaniami w sposób wydatny współuczestniczył w tym zajmującym wieczorze. Pisarka spędziła kilkadziesiąt lat w krajach arabskich i podczas spotkania, dzieliła się swoją wiedzą, doświadczeniami z uczestnikami spotkania. Sporo czasu poświęciła Libii, zaznaczając że właśnie ten kraj jest „najbliższy jej sercu” i gdyby na powrót miała zamieszkać w którymś z krajów bliskiego wschodu to jej wybór padłby na Libię. Oczywiście nie tylko Libia była przedmiotem wspomnień pisarki. Sporo miejsca poświęciła Indonezji, która w dużych miastach przypomina do złudzenia kraj europejski, gdzie często słyszy się język francuski będący językiem obowiązującym wśród elit Indonezji. Indonezyjskie kobiety, zdaniem bohaterki wieczoru, są niekiedy bardziej wyzwolone niż Europejki, ale jedynie w dużych aglomeracjach miejskich. W mniejszych miejscowościach Indonezji, oddalonych od dużych miast żyje się podobnie jak w krajach gdzie obowiązuje prawo Szariatu, czyli kobiety w zasadzie nie posiadają żadnych praw, które są czymś naturalnym w cywilizowanym świecie. Pisarka ze swadą i energią scharakteryzowała niemal każdy kraj arabski i w sposób niezwykle barwny językowo mówiła nie tylko o sytuacji kobiet w krajach arabskich, ale też sporo czasu poświęciła zwyczajom i kuchni w tym ciekawym nie do końca znanym nam świecie. Oczywiście nie zabrakło pytań z sali, na które każdy pytający otrzymał wyczerpującą odpowiedź, niekiedy okraszoną dodatkowym komentarzem Igora Kaczmarczyka będącego równie jak pisarka wytrawnym znawcą tematyki arabskiej.

 

Niezwykle ucieszyłam się na to spotkanie - mówiła dyrektor Maria Petka-Fundsanicz. Wraz z „naszymi” czytelnikami miałam możliwość znacznego poszerzenia wiedzę o krajach muzułmańskich. Jak widać ze spotkania – „temat rzeka” i bardzo dobrze, wiedzy nigdy za wiele, a jej propagowanie to zadanie każdej placówki kulturalnej, z naciskiem na biblioteki.

 

Spotkanie odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w Lesku i było możliwe dzięki patronatowi Instytutu Książki, pod którego auspicjami działa DKK Lesko.

 

Remigiusz Ogonowski

(relacja i zdjęcia)

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: