Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

"Jeśli zatęsknię", "Pierwsza osoba"

16-06-2021

DKK powraca po przerwie!

 

Lescy miłośnicy literatury spotkali się we wtorek, by porozmawiać o dwóch – jak okazało się w trakcie dyskusji – skrajnie różnych książkach. Jeśli zatęsknię Anny Ficner-Ogonowskiej stanowi świetny przykład tzw. literatury kobiecej. Główną bohaterkę, czterdziestoletnią Ankę, poznajemy w kiepskim dla niej momencie życia – ma złamane serce. Na użalanie się nad sobą nie pozwoli jej jednak najlepsza przyjaciółka Mańka. Urlop w Chorwacji wywróci jej życie Anki do góry nogami i przyniesie wiele niespodzianek. Czy uda jej się jeszcze znaleźć miłość?

Wśród członków klubu autorka znalazła wielu sympatyków, których ujął motyw wieloletniej przyjaźni i pokazanie, że człowiek może być samotny nawet wśród ludzi. Książka mimo dość sporej objętości czyta się szybko. Nie brakło jednak głosów polemicznych: „Literaturę tego typu trzeba lubić i chcieć po nią sięgnąć. Ja nie lubię, przyznaję się bez bicia”.  

Pierwsza osoba australijskiego pisarza Richarda Flanagana wzbudziła skrajne emocje i to nie tylko ze względu na konkluzję, że „dobry pisarz musi mieć brudne ręce...”. Innym z powodów był fakt, że trudno było klubowiczom polubić bohaterów: oszusta Siegfrieda Heidla i początkującego pisarza Kifa Kehlmana, który dostaje propozycje napisania jako ghostwriter autobiografii tego pierwszego. Tyle że brak chęci współpracy z jego strony zmusza Kifa do zadania sobie pytania, dlaczego został wybrany i jak daleko jest w stanie przesunąć dla kariery granice moralności? Flanagan podkreśla w wywiadach, że książka powstała w oparciu o jego własne doświadczenia. Obok przedstawienia relacji bohaterów, pyta w niej o istotę literatury, prawdy i kłamstwa, opowiada o żmudnym procesie twórczym i mechanizmach funkcjonowania rynku wydawniczego. W opinii uczestników spotkania powieść była przegadana i momentami nużąca, choć docenili ciekawy pomysł, który sprawił, że chciało się wiedzieć, co z tego wyniknie. Ale zakończenie wcale nie okazało się dla czytelników satysfakcjonujące. „Lubię przesłania w jakiś sposób budujące. Tu nie można takiego znaleźć” – podsumowała jedna z klubowiczek, podkreślając jednak, że nie sposób odmówić autorowi świetnego stylu.   Spotkanie DKK upłynęło jak zwykle w świetnej atmosferze sprzyjającej swobodnej wymianie myśli i poglądów. Klubowicze wyrazili szczerą nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie, by comiesięczne zebrania DKK na stałe wróciły do harmonogramu imprez bibliotecznych. Oby tak było!

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: