Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

„Jestem jak motyl"

13-04-2021

Chłopak z Alwernii

 

29 marca 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie online członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Dzięki platformie Zoom mogłyśmy porozmawiać o książce „Jestem jak motyl” A. Grabowskiego, P. Łęczuka, J. Jabłonki.

Książka jest opowieścią autobiograficzną, którą z gawędziarskim zacięciem snuje Andrzej Grabowski. Jest wspomnieniem życia, które zaczęło się sielskim, anielskim dzieciństwem w Alwerni a doprowadziło na stołeczne ale też światowe salony i sceny. Grabowski, jak sam o sobie mówi, poszedł do szkoły aktorskiej „nie z miłości do teatru ale z upodobania do pięknych kobiet i fajnych facetów, którymi otaczał się brat”. Dziś swoją popularnością i rozpoznawalnością przewyższa starszego brata - Mikołaja Grabowskiego (aktor, dyrektor teatrów, reżyser teatralny). Andrzej Grabowski zagrał mnóstwo ról teatralnych, wiele filmowych i serialowych. Występował w kabarecie, wygłaszał monodramy i skupiał uwagę widzów podczas stand up-ów, ale jednak popularność dał mu ten jeden serial, który kojarzą niemal wszyscy. „Świat według Kiepskich” jest oglądany przez wielu widzów, którzy nigdy by się nie przyznali, że śledzą losy patologicznej rodziny Ferdynanda Kiepskiego. Rola, która stała się już kultowa, stała się też „łatką” Andrzeja Grabowskiego. On sam nigdy nie nazwałby jej przekleństwem bo oprócz ogromnej popularności dała mu zarobek i choć wydaje się powierzchowna to stanowiła też wyzwanie. Ferdek ciągnie się za Grabowskim ale „to aktor bardzo sprawny, który potrafił ciągnący się za nim bagaż Kiepskiego dobrze wykorzystać”. Dla wielu jednak Andrzej Grabowski to Ferdek Kiepski i już. Opinie klubowiczów o książce były bardzo podzielone. Jednoznaczne skojarzenia z rolą Ferdka dyskwalifikowały Andrzeja Grabowskiego jako bohatera książki, o którym chce się czytać lub dyskutować. Klubowiczki, które przeczytały książkę bardzo doceniły przywołanie w niej atmosfery dawnych scen, kiedy teatr i sztuka znaczyły o wiele więcej niż obecnie, gdy teatr może założyć każdy. Z książki wyłania się obraz pogodnego człowieka z dużym dystansem do siebie, który z humorem idzie przez życie.

Książka według klubowiczek nie jest ambitna, ale opowiedziana ze swadą przybliża inne aspekty życia Andrzeja Grabowskiego niż tylko rola naczelnego serialowego komedianta kraju.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: