Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

"Zapach wspomnień"

01-10-2021

Niezagojone rany

 

Zapachy odgrywają w naszym życiu ważną rolę. To one przywołują różne wydarzenia, rzeczy, osoby. Przywracają pamięć o tym, co wydawałoby się, że już dawno odeszło w zapomnienie. Każdy z nas ma takie zapachy i skojarzenia. Klubowiczom Dyskusyjnego Klubu Książki „Czwórka” przypomniała o tym Ewelina Kłoda, autorka książki „Zapach wspomnień”, o której 27 września 2021 r. w Filii nr 4 mieliśmy okazję rozmawiać.

 

„To niezwykłe, jak wiele wspomnień budzą w nas zapachy” – pisze autorka w swojej powieści. Zapach pieczonego chleba, niedzielnego rosołu, zapach skoszonej trawy, aromat pomarańczy… Zainspirowani okładką książki przywołaliśmy te i inne przykłady zapachów, będących obrazem naszego dzieciństwa. Stały się one wstępem do rozmów o interesującej, wielowątkowej, poruszającej wiele ważnych problemów książce.

 

Zdaniem klubowiczów „Zapach wspomnień” to wyjątkowa i mądra lektura. Nie tylko porusza do głębi, ale także skłania do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia, co tak naprawdę w życiu jest ważne. „Tkwimy w czterech ścianach swoich mieszkań i domów, poświęcamy życie i marzenia dla rodziny, aż w końcu budzimy się pewnego dnia z tym przerażającym poczuciem porażki i niespełnienia” – słowami jednej z bohaterek wypowiada się Ewelina Kłoda, która na łamach swojej powieści daje czytelnikom impuls do zmian. Pokazuje, że nigdy nie jest za późno, aby coś w swoim życiu zmienić, aby zawalczyć o siebie. Przekonuje nas również, że nic na świecie nie dzieje się bez przyczyny, że wszystko jest po coś, że ma ukryty sens.

 

Uniwersalność poruszanych w powieści tematów, jakim jest przemoc psychiczna w rodzinie, problemy dorastającej młodzieży, pierwsze miłości, trauma po śmierci bliskiej osoby, konflikt pokoleń, pozbawione moralizatorskiego tonu, zdaniem czytelników są wielkim atutem książki. Dodatkowo brak gotowych rozwiązań i ocen, pozostawienie swobody czytelnikowi i danie mu przestrzeni do własnych przemyśleń sprawiają, że książkę czytamy z wielkim zaangażowaniem.

 

Powieść nie jest wypełniona tylko zapachami, w znacznym stopniu nasycona jest emocjami. Autorka będąc z wykształcenia pedagogiem w bardzo dobry sposób poradziła sobie z warstwą psychologiczną, malując obraz przeżyć wewnętrznych swoich postaci. Zdaniem czytelników niejeden z nas przejrzy się w tekście powieści, niczym w zwierciadle. Razem z bohaterami śmiejemy się, przeżywamy wzloty i upadki, cierpimy.

 

Pomimo sporej objętości książka wciąga już od pierwszej strony. Historia jest bardzo prawdziwa, o zwykłych ludziach, osadzona we współczesnych realiach. Samo życie. Nie ma tu sztuczności i karykaturalnych postaci. Są za to prawdziwe problemy, z którymi człowiek musi się zmierzyć. To niesamowite jak szybko się ją czyta.

 

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki „Czwórka” zapraszamy 25 października 2021 r. o godz. 16, na rozmowy o książce Marty Fox „Ten pierwszy raz w Ornecie”.

 

Monika Król

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: