Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

"Hebanowe serce"; "Wszystkie moje mamy"

01-10-2021

„Hebanowe serce” i „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej

Po przerwie spowodowanej pandemią, 24 września 2021 odbyło się spotkanie DKK „Wtajemniczeni”. Tematem spotkania były książki Renaty Piątkowskiej „Hebanowe serce” i „Wszystkie moje mamy”. Ich autorka przyjedzie do naszej biblioteki na spotkanie 5 października 2021 roku.

 

Wybrana do omówienia jako pierwsza czyli „Hebanowe serce” porusza problem ucieczki ludności afrykańskiej, ogarniętej konfliktem zbrojnym, do krajów Europy. Śledząc losy Omenka i jego rodziców, dowiadujemy się, jak dziecko postrzega tę nielegalną i śmiertelnie groźną podróż, najpierw przez pustynię a później przepełnioną łodzią przez Morze Śródziemne do brzegów Lampedusy. Ta podróż kończy się szczęśliwie, ale te tragiczne przeżycia zostaną na zawsze w jego wspomnieniach.

 

Druga książka „Wszystkie moje mamy” opowiada o losach małego żydowskiego chłopca, którego w czasie II wojny światowej z warszawskiego getta wyprowadziła siostra Jolanta czyli Irena Sendlerowa. Szymon, jako jeden z 2500 dzieci, zyskał życie dzięki ludziom, którzy pomagali pani Irenie ratować żydowskie dzieci. Po wyjściu z getta Szymek, pod zmienionym nazwiskiem, ukrywa się w kilku polskich rodzinach. Każda kolejna opiekunka staje się jego mamą, która o niego dba. Dzięki nim dożywa do końca wojny. Dzięki tym wszystkim ludziom udaje mu się doczekać późnej starości. Historię swojego życia opowiada siedząc na ławce w parku.

 

Książki Renaty Piątkowskiej z wielką wrażliwością przedstawiają młodemu czytelnikowi dobro i zło współczesnego świata. Napisane są w taki sposób, że każdy rodzic może bezpiecznie dać je swoim dzieciom do czytania. Klubowicze z dużym zainteresowaniem słuchali opowiadania treści tych książek. Każda wzruszyła ich i nie pozwoliła zostać obojętnym na krzywdę wyrządzoną dzieciom. Oby nigdy czegoś takiego nie doświadczyły. Książki Piątkowskiej są dostępne do wypożyczenia w naszej bibliotece. Polecamy!

 

Kolejne spotkanie 29 października 2021 roku o godz. 16, poświęcimy książce „Licencja na zakochanie” M. Pałasza. Zapraszamy do czytania!

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: