Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jaśle

Recenzja książki "Nie opuszczam rąk. Rozmowa z Leonem Tarasiewiczem"

06-12-2021

Małgorzata Czyńska „Nie opuszczam rąk. Rozmowa z Leonem Tarasewiczem” 

 

Żeby poznać malarza, trzeba zobaczyć, najlepiej w oryginale, jak najwięcej obrazów i instalacji. Aby zgłębić człowieka w malarzu, trzeba z nim być, posłuchać, zobaczyć w kontekście jego codziennego życia i pracy. Te wszystkie wartkie strumyczki, które zasilały jego sztukę i talent, zlewając się w jeden nurt, trzeba odkrywać w krajobrazie dzieciństwa, ludziach i zdarzeniach kształtujących najpierw młodego adepta sztuki, a potem dojrzałego świadomego siebie artystę. Dla nas czytelników, i jak sądzę dla wielu koneserów oraz wielbicieli sztuki Tarasewicza, pracę odkrywcy i przewodnika wykonała autorka i rozmówczyni Małgorzata Czyńska.

 

Sądząc z tonu i toku rozmowy jest to dialog zaprzyjaźnionych osób, które mówią szczerze i zadają pytania, wprawdzie z taktem, ale dotykające spraw intymnych, bo przecież własna twórczość to dla artysty sprawa najintymniejsza. Tarasewicz nie uchyla się od odpowiedzi, z własnej inicjatywy dorzuca wiele barwnych anegdot, informacji, opinii. Chce się słuchać i uczestniczyć w tej rozmowie. Osobowość artysty formatu Tarasewicza jest fascynująca, jak zawsze, kiedy obcujemy z człowiekiem tak wielu światów, nieszablonowym, usytuowanym w dwóch kulturach – polskiej i białoruskiej, i w różnych środowiskach, gdzie hartuje się i określa własna osobowość i własne odpowiedzi na podstawowe egzystencjalne pytania.

 

Autorka z dużą sprawnością, taktem i umiejętnością niuansowania prowadzi swego rozmówcę i nas – czytelników, przez meandry życia i twórczości malarza, pozwala poznać motywy, sens tej pracy tak, że pozostaje już tylko zaspokoić ciekawość i pójść na wystawę Tarasewicza. Przy okazji poznamy trochę faktów oraz problemów z życia mniejszości białoruskiej w Polsce, bo to jest sprawa bardzo istotna dla artysty i w pewien sposób także kształtująca jego widzenie sztuki.

 

Przeczytałam tę książkę z dużą przyjemnością. Z pewnością jest to pozycja ważna dla miłośników sztuki Tarasewicza, ale także dla każdego czytelnika zainteresowanego malarstwem polskim, przede wszystkim dlatego, aby zobaczyć to malarstwo w szerszym kontekście kulturowym. Nie zawsze docenia się i rozumie, że sztuka i w ogóle kultura, najpiękniej, najpełniej rozkwita tam, gdzie najwięcej różnorodności i bujnego życia, gdzie mieszają się wątki, języki, pieśni i kolory. Takie łąki kwitną najbujniej, najbardziej kolorowo, co akurat w wypadku Tarasewicza sprawdza się wręcz dosłownie w jego obrazach.

 

Stanisława Czernik DKK „Liberatorium” MBP w Jaśle

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: