Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Baranowie Sandomierskim

"Żeby nie było śladów"

09-06-2021

W dniu 8 czerwca 2021 roku o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Baranowie Sandomierskim zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi odbyło się kolejne już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Miłośnicy dobrej książki bardzo chętnie spotkali się po długim czasie osobiście, aby porozmawiać o reportażu Cezarego Łazarewicza ,,Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Książka zdobyła uznanie zarówno czytelników jak i krytyków i w 2017 roku została nagrodzona Literacką Nagrodą ,,Nike” a w tym momencie na jej podstawie jest nagrywany film o tym samym tytule, którego premiera zapowiadana jest na październik 2021 roku. Przedstawia historię bestialskiego pobicia przez milicję maturzysty Grzegorza Przemyka, syna poetki i opozycjonistki Barbary Sadowskiej i inżyniera Leopolda Przemyka, które przyczyniło się do jego śmierci, a także sfingowany proces, który doprowadził do bezkarności winnych. Na podstawie licznych rozmów przeprowadzonych po latach z rodziną zmarłego, z jego przyjaciółmi i znajomymi a także godzinach spędzonych przez autora w archiwach IPN-u powstał obraz PRL-owskiego wymiaru sprawiedliwości, gdzie w tuszowanie zbrodni zamieszane były najwyższe władze państwowe. Utwór ten to próba rozliczenia PRL-owskich zbrodni. Mówi o mechanizmach władzy, która wykorzysta cały swój potencjał by zniszczyć jednostkę i bezradności tej jednostki wobec systemu. Pokazane są tutaj również próby matactw mających na celu manipulowanie opinią publiczną, aby zdyskredytować świadków i zrzucić winę na niewinnych ludzi. Pomimo tego, że reportaż utrzymany jest w chłodnym i rzeczowym stylu - nikogo nie ocenia, to jednak budzi w czytelniku wiele emocji oraz pozostawia z poczuciem niesprawiedliwości, ponieważ za popełnioną zbrodnię nikt nie poniósł odpowiedzialności.

 

Na kolejne spotkanie DKK została wybrana książka Małgorzaty Klejzerowicz ,,Medalion z bursztynem”. Beata Stachnik

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: