Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27099377 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Tyczynie

Anna Trojanowska: „Piołun na zapomnienie”

29-05-2019

Nasze drugie majowe spotkanie klubowiczek DKK pachniało… herbatą z piołunem. Okazją do spróbowania tego gorzkiego specyfiku (dobrego na problemy z żołądkiem) była dyskusja o książce Anny Trojanowskiej pt. „Piołun na zapomnienie”.

 

Autorka – z wykształcenia farmaceuta i etnolog – przenosi czytelnika w świat przełomu XIX i XX wieku, w świat ówczesnej Warszawy i polskich aptek. W ten szczególny klimat wplata dziesięcioletni okres życia Lei Klonowskiej, która – jako świeżo poślubiona żona aptekarza Józefa (którego ledwo zna) – wyjeżdża z mężem do Warszawy, by wieść wygodne życie pani aptekarzowej. Czytelnik wraz z główną bohaterką poznaje specyfikę pracy apteki sprzed ponad 100 lat. Ona – dziewczyna z „wsi spokojnej”, wychowana przez ciotkę Anastazję – musi zmierzyć się z męskim światem, w którym nie ma miejsca dla kobiety znającej lecznicze zioła. Wydawałoby się, że Lea po przeprowadzce do wielkiego miasta pozostanie ułożoną, skromną, młodą kobietą, którą nie będzie interesowało nic poza przygotowaniem mężowi posiłków. Jednak świat, do którego zaprasza kobietę Józef, jest dla Lei bardzo fascynujący. Kobieta coraz częściej schodzi do apteki, interesuje się wytwarzaniem lekarstw, ale jej aktywność nie podoba się wspólnikowi męża. Autorka ze skromnej, wiejskiej dziewczyny, jaką była Lea, wykreowała bardzo ciekawą i barwną postać, która nie boi się rozwikłać tajemniczej śmierci pierwszej żony Józefa, interesuje się badaniami męża i jego pracami, których celem jest wykrycie dostawców fałszujących lekarstwa. Klubowiczkom książka przypadła do gustu. Powieść jest pełna zapachów ziół i kwiatów, a sylwetki bohaterów zostały skonstruowana bardzo wyraziście. Losy głównej bohaterki książki stały się pretekstem do rozmów m.in. o różnicach między kobietami i mężczyznami oraz o bogatym świecie ziół i innych leczniczych roślin. Jeden z cytatów, na który zwróciłyśmy uwagę: „Fałszywe jest wszystko to, co nie jest naturalne, co powstało w sposób nienaturalny, ma nienaturalny skład. (…) Tylko człowiek bywa fałszywy w sposób naturalny”.

 

Agnieszka Rożek-Janda Moderator DKK w Tyczynie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: