Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105207 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Rzeszowie

Richard Morgan: "Modyfikowany węgiel”

09-07-2019

Richard Morgan to brytyjski pisarz, twórca fantastyki naukowej, autor 9 powieści, 2 komiksów oraz dwóch sześcioodcinkowych serii komiksów dla Marvel Comics. Laureat nagród Dicka, Campbella i Clarke’a, który akcję swoich książek lokuje zawsze w świecie dystopii.

 

Pierwsza powieść Morgana – „Węgiel modyfikowany” ukazała się w 2002 i otworzyła mu drogę do kariery. Na jej podstawie powstał serial Altered Carbon. W 2003 amerykańskie wydanie powieści otrzymało Nagrodę Philipa K. Dicka. Kontynuację cyklu stanowią „Upadłe anioły” i „Zbudzone furie”. W 2004 ukazała się kolejna powieść „Siły rynku”, która w 2005 roku otrzymała Nagrodę Campbella. Klubowicze DKK wybrali „Węgiel modyfikowany” na pierwszą wakacyjną lekturę. Jest to powieść fantastycznonaukowa z elementami cyberpunku i czarnej powieści detektywistycznej. W 26 wieku ludzkość rozprzestrzeniła się po galaktyce, zabierając ze sobą w zimny kosmos podziały rasowe i religijne. Protektorat Narodów Zjednoczonych czuwa nad bezpieczeństwem ludzi, tłumiąc wszelkie napięcia i wojny z pomocą elitarnych oddziałów uderzeniowych - Korpusu Emisariuszy. Ludzką świadomość można zapisać cyfrowo w stosie korowym i bez przeszkód przenosić ją do nowego ciała na dowolnie wybranej planecie Protektoratu. Śmierć została pokonana, o ile tylko stać cię na nową powłokę – ciało… Były Emisariusz NZ, Takeshi Kovacs, który odbywał karę w Przechowalni – futurystycznym odpowiedniku więzienia, zostaje przetransferowany strunowo na odległość wielu lat świetlnych i ulokowany w nowym ciele w San Francisco na Starej Ziemi. Do życia przywrócił go Mat Laurens Bancroft, aby emisariusz zbadał sprawę jego domniemanego samobójstwa. Według policji Bancroft popełnił samobójstwo, ale nie może się z tym pogodzić, tym bardziej, że nie pamięta nic z ostatnich 24 godzin. Kovacs podejmuje wyzwanie, które niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw, ale nie może być inaczej w świecie bez moralności, gdzie wszelkie granice zostały już zatarte, a ludzkie ciało to tylko powłoka dla kolejnych nosicieli. Richard Morgan przedstawi dystopijny obraz stechnicyzowanego świata przyszłości, mrocznego i wynaturzonego. Śmierć jest tu chwilową przerwą w egzystencji. Liczy się tylko zdigitalizowana świadomość każdego człowieka. Można żyć wiecznie, oczywiście pod warunkiem, że ma się odpowiednio dużo pieniędzy na kolejne ciała. Zatrważająca wizja przyszłości, w której liczą się tylko hedonistyczne zachcianki, wyrafinowane narkotyki i wieczna młodość. Tylko sekta katolików, ze względów religijnych odmawia ponownego „upowłokowiania”. Brutalnie realistyczny portret ludzkości, która przesunęła granice moralności, zatracając się w burdelach, narkotykach, wymyślnych wirtualnych światach. Przecież możesz być kim chcesz, a twój wygląd, zawód, płeć i charakter przestały mieć jakiekolwiek znaczenie. Czy nie jest to metafora obecnego życia w sieci, gdzie chociażby na Facebooku tworzymy ulepszone wersje siebie!? Jaki będzie kolejny krok w rozwoju ludzkości, skoro już teraz funkcjonujemy w otoczeniu zaawansowanej technologii komputerowej, która wciąga nas coraz bardziej, a nawet organizuje nasze życie?!

 

Agnieszka Dworak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: