Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105286 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Krośnie

Książki czytane w DKK

18-06-2019

Nowości wydawnicze omawiane w 2019 roku przez klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” działającego w Filii nr 4 KBP

 

W styczniu była to książka Katarzyny Piętki oraz Agaty Raczyńskiej „Gry i zabawy z dawnych lat. Przygotowując wybór gier i zabaw Katarzyna Piętka wybrała te, w które sama się w dzieciństwie bawiła. W książce zamieściła również zabawy ludowe. Są to proste, oparte na tworzeniu kół i korowodów zabawy, którym towarzyszą śpiew i określone reguły. Natomiast Agata Raczyńska wszystko to odpowiednio zilustrowała. Książka, choć nie posiada fabuły tylko jest zbiorem zabaw, przypadła klubowiczom do gustu. Chętnie wypróbowali zabawy w praktyce.

Ewa i Paweł Pawlakowie to para ilustratorów, którzy stworzyli książkę „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”. Na niej oparte było spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” w lutym. Klubowicze z zainteresowaniem oglądali bogate ilustracje i dyskutowali na temat wyglądu i upierzenia poszczególnych ptaków. Wysłuchali nagrań głosów wybranych ptaków oraz w zgromadzonej literaturze wyszukali ciekawostki o ich życiu. Trudności nie sprawiło im rozwiązanie wiosennej krzyżówki, a także gra Memory-zwierzęta. Najbardziej spostrzegawczym okazał się Jaś, najmłodszy klubowicz, on zebrał najwięcej kart.

Jak smakuje słodka czekolada z bardzo ostrą papryczką chili dowiedzieli się uczestnicy spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” w marcu omawiając książkę Joanny Jagiełło „Czekolada z chili”. Klubowicze zastanawiali się nad tym, czy warto wybaczać bliskim te małe i większe zdrady, czy zapomnieć to znaczy to samo, co wybaczyć? To są właśnie dylematy dorastającej młodzieży. Pytania, na które nie zawsze znajdujemy odpowiedź. Żadnego problemu nie mieli natomiast z kosztowaniem czekolady z domieszką chili. Wyjaśniając tytuł książki, doszli do wniosku, że ostro doprawiona czekolada jest jak nasze życie: słodko-gorzkie. Natomiast 5 czerwca br mogli spotkać się z samą autorką w naszej bibliotece.

„Dobrych manier nie można kupić…” tak zaczyna swoją książkę pt: „Dobre maniery Cecylki Knedelek, czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada” Joanna Krzyżanek. Książka ta była tematem spotkania w kwietniu. Klubowicze z przyjemnością przeczytali „Dobre maniery…” i obejrzeli ilustracje autorstwa Marcina Cisła. Bardzo im się podobały. W czasie spotkania powtórzyli zasady savoir-vivre’u: podawania ręki, zachowania się w różnych miejscach (teatrze, autobusie, kawiarni, przy stole), używania telefonów, itp. Można było zauważyć, że dobre maniery znane są wszystkim dzieciom, o niektórych trzeba im czasem przypomnieć. Każdy z rodziców stara się, by nauczyć swoje dzieci podstaw dobrego wychowania, a z książki Joanny Krzyżanek dowiadujemy się, że „nauczenie się ich jest tak proste jak zjedzenie marchewki”.

Książki o Dawidzie i Larisie napisane przez Martina Widmarka podobają się tym wszystkim, którzy znają i lubią najsłynniejszą serię książek autora, czyli Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. „Wyspa Obłąkanych”, którą omawiali klubowicze w czasie spotkania w maju też wzbudziła dużo emocji. Wciągnięci w fabułę książki młodzi czytelnicy dali się skusić na rozwiązanie kilku łamigłówek logicznych wymagających ich spostrzegawczości i pomysłowości. Świetnie sobie z nimi poradzili.

„Amelia i Kuba" to wspaniała seria książek przygodowych autorstwa Rafała Kosika. Jedną z nich „Tajemnicę dębowej korony” omawiano w czerwcu. Klubowicze z chęcią przeczytali „Tajemnicę…” i pytali o inne pozycje tego autora. Podobało im się to, że akcja rozgrywa się współcześnie. Nie brakuje w fabule nowoczesnych urządzeń, komputerów, tabletów i dronów, ale one są tylko narzędziami, które ułatwiają życie. Dzięki nim można się łatwo się skomunikować i spotkać, a nie przeszkadzają w dobrej zabawie. Dzięki książce dowiedzieli się również co oznacza przysłowie: gruszki na wierzbie, czy adaptacja, to, to samo co adopcja i co to jest suchy lód. Polecają książki tego autora jako świetną lekturę wakacyjną. Przy takich książkach nie można się nudzić.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: