Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103814 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Krośnie

Sylwia Winnik: "Dziewczęta z Auschwitz"

09-06-2019

Numery bez przyszłości

 

27 maja 2019 r. w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Czwórka” była książka Sylwii Winnik „Dziewczęta z Auschwitz”.

Przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które jako dzieci przeżyły piekło nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau głęboko poruszyły czytelników klubu. Lekturze „Dziewcząt z Auschwitz” towarzyszył ogromny smutek i ból, że to właśnie ludzie ludziom zgotowali tak okrutny los. Relacje świadków wielu bestialskich poczynań wzruszają do łez, zdaniem klubowiczów są żywą historią, której nie można zapomnieć, a która powinna być przestrogą dla wszystkich. Dymiące krematoria, wychudzone, powyginane ludzkie ciała, stosy trupów i zapach świeżej krwi pomieszane z krzykami torturowanych ludzi i płaczącymi głodnymi dziećmi, umierającymi z tęsknoty za rodzicami to wspomnienia, które wciąż powracają w sennych koszmarach i sprawiają, że więźniowie nigdy do końca nie opuszczą obozu, a czytelników skłaniają do refleksji. Relacjonowane treści dodatkowo potęgują archiwalne czarno-białe fotografie Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, przedstawiające więźniów z ogolonymi głowami w zderzeniu ze zdjęciami szczęśliwych rodzin, ich małych dzieci, których życie z dnia na dzień zmieniło się w koszmar. Klubowicze zwrócili również uwagę na wyryte napisy i namalowane obrazki dla dzieci w celach, obozową terminologię i brutalne eksperymenty na więźniach. Nie zabrakło osobistych wspomnień klubowiczek, które znają z przekazów rodzinnych, bowiem wojna odcisnęła swoje piętno na całym ówczesnym pokoleniu. Jak się okazuje każdy z nas zna ten okres z historii nie tylko z podręczników, kart powieści i filmów, ale także z ustnych relacji naszych rodziców, dziadków, pradziadków. Zdaniem czytelników książka odsłania wszystkie aspekty człowieczeństwa. Skłania do refleksji i mocno porusza. Na swoich kartach zawiera wiele życiowych mądrości, które niejednokrotnie w trakcie spotkania były cytowane. Uzmysławia, że nikt z nas nie ma prawa nikogo oceniać, dopóki sami nie znajdzie się w równie dramatycznych warunkach. Spotkanie zakończono słowami jednej z Dziewcząt z Auschwitz Seweryny Podbioł, które zdaniem klubowiczów powinno być dla wszystkich przestrogą: „Dziś niestety widzę w ludziach wiele egoizmu, cechującego kiedyś osadzonych w obozie w Auschwitz-Birkenau. Z tym, że oni walczyli o przetrwanie. O życie, każdego dnia zagrożone przez esesmanów. Dziś świat pędzi, ciągle gdzieś gna, gubiąc to, co ważne – miłość, radość z prostych rzeczy. Czy aby ludzie nie są więźniami XXI wieku, owładniętego przez pieniądze? Może warto się zatrzymać na chwilę i zastanowić, co dobrego mogę zrobić dla kogoś innego?”

 

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki” Czwórka” zapraszamy 17 czerwca 2019 r., o godz. 16., na rozmowy o książce K. Wilczyńskiej „Właśnie dziś, właśnie teraz”.

 

Monika Król

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: