Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27169840 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Kolbuszowej

Spotkanie z Jackiem Komudą

15-05-2019

Jacek Komuda – autor powieści historycznych, historyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca piszący „ku przestrodze”, a nie jak Sienkiewicz „ku pokrzepieniu serc” był 10 maja br. gościem DKK w Kolbuszowej.

 

Pisarz, któremu wydawcy nadali autorowi tytuł Pierwszej Szabli Polskiej Literatury. O swojej twórczości mówi przede wszystkim: – „Sienkiewicz pisał w zupełnie innej rzeczywistości, kiedy Polska była podzielona, pod zaborami. Wtedy nie mógł pisać inaczej niż tylko ku pokrzepieniu. Nie mógł wspominać o rodzimych wadach i przywarach, bo odezwałyby się głosy w stylu: no proszę, słusznie Polska została podzielona, skoro to taki naród. Byłby to dobry argument dla przeciwników państwowości polskiej. Ja pokazuję, jak naprawdę wyglądało życie w Polsce szlacheckiej. Wypełniam lukę, którą Sienkiewicz pomijał. Dzisiaj już nikt nie uwierzy w rycerzy tylko klepiących zdrowaśki na kolanach i broniących aż do krwi ostatniej przygranicznych stanic. Ja pokazuję prawdziwych, krwistych facetów z tamtych czasów, którzy często, owszem bronili Polski za darmo, ale też mieli swoje za uszami.” Na pytanie dlaczego wybrał Polskę szlachecką odpowiada: „dla mnie to piękny czas w historii naszego kraju - czas polskiej potęgi. Miałem już dość tej rodzimej martyrologii - Katynia, wiecznych opowieści o tych, którzy nas zdradzili, okłamali, wybili, wymordowali. Chciałem pisać o czymś, co by podbudowało nas jako naród, a nie dołowało. Dołowania mamy dość.” Pisanie w moim przypadku - mówi autor, to jest droga przez mękę. „Szukam źródeł, odwołuję się do literatury staropolskiej, do Paska, do pamiętników i listów z tamtych czasów. Ale ja jeszcze dodatkowo sięgam do XVII-wiecznej literatury faktu.” Za najciekawsze źródła tamtego okresu uważa księgi sądowe. „Tam mamy dopiero piękną galerię warchołów, zwad, zajazdów i awantur”. Spotkanie rozpoczęliśmy kilkunastominutowym filmem „Hubal.” Major Henryk Dobrzański „Hubal”, czyli żołnierz Rzeczypospolitej, który w mundurze chciał przetrwać okupację do przyjścia odsieczy z Zachodu. Mówili o nim „najwierniejszy z wiernych synów Ojczyzny”. Komuda mówi, ze tą powieść pisało się bardzo ciężko z powodu mnogości materiałów, które ciężko weryfikować. Postać tego bohatera stała się pretekstem do rozpoczęcia żywej dyskusji ze zgromadzonymi czytelnikami. Dynamicznej i pełnej dygresji. Tak jak książki, tak i sam autor zafascynował naszych czytelników. Tego typu literatury nie musimy specjalnie polecać. Broni ją pasja autora.

Spotkanie prowadził Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej – Andrzej Dominik Jagodziński.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: