Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103016 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 

DKK w Rzeszowie

"Dawca", "Dotyk Julii", "Will Grayson Will Grayson"

13-02-2018

Styczniowe spotkanie DKK dla młodzieży

Nowy Rok zaczęliśmy od przeczytania 3 książek do wyboru: "Dawca" Lois Lowry , „Dotyk Julii” Tahereh Mafi  oraz „Will Grayson, Will Grayson” autorstwa Davida Levithana, Johna Greena.

"Dawca" Lois Lowry

Lois Lowry  jest autorką ponad dwudziestu powieści dla dorastającej młodzieży. Laureatką niezliczonej ilości wyróżnień i nagród, miedzy innymi: Mark Twain Award, Boston Globe – Horn Book Award, California Young Reader’s Medal a także Newbery Medal za powieść Number the star. Jej książki różnią się stylem i tematyką, ale zawsze poruszają kwestie związków i międzyludzkich zależności. Taka też jest i książka „Dawca” rozpoczynająca trylogię. „Dawca” to dosyć nietypowa powieść, ale bardzo przypadła do gustu Klubowiczom.  Wizja społeczeństwa "idealnego", utopijnego przypomniała nam „Rok 1984” G. Orwella. Świat Jonasza wydawał się miejscami dosyć niejasny i pełen abstrakcji, ale wciągał i sprawiał, że chcieliśmy dowiedzieć się co będzie dalej, czy uda mu się uwolnić od życia w kontrolowanym społeczeństwie.  Świat Dawcy pamięci zaprojektowany został jako idealny dla zamieszkującej tam społeczności.
Z jednej strony każdy miał do spełnienia odpowiednią do swoich umiejętności rolę, nikt nie mógł czuć się lepszy od innych, zjeść więcej niż przewidziano, obrazić kogokolwiek, z drugiej ludzie nie mieli uczuć wyższych, nie czuli bólu, smutku, radości, miłości, przestali rozróżniać kolory, nie mieli wolnej woli. Czy świat wyprany z wszelkich uczuć i woli człowieka jest światem, którym  mógłby być idealny?Czy gdyby te kilka rzeczy ludziom ofiarować na powrót - nie chcieliby już żyć w tym wymarzonym świecie?

„Dotyk Julii” Tahereh Mafi

Tahereh Mafi  to amerykańska pisarka, która zadebiutowała w 2011 roku powieścią "Dotyk Julii". Książka została doskonale przyjęta przez czytelników nie tylko w USA. Autorka do tej pory wydała kilka powieści - kontynuacji swojego debiutu, które znalazły się na liście bestsellerów "New York Times" oraz "USA Today'. Autorka rysuje świat, gdzie technologia niemal zniszczyła ludzkość. Wojny atomowe, głód i bieda, sprawiły, że Ziemia pogrążyła się w chaosie, a natura całkowicie wymarła. Komitet Odnowy wprowadził całkowitą dyktaturę i terror, zamiast ratować ginącą planetę i ludzi, dalej niszczy i rujnuje. Tytułowa bohaterka jest nastolatką o niezwykłej sile – jej dotyk zabija. Uznana za niebezpieczną, długo żyje w zamknięciu. Kiedy zostaje uwolniona okazuje się, że promieniowanie, obdarzyło też innych ludzi niezwykłymi mocami. Julia musi stawić czoło swoim własnym ograniczeniom oraz walczyć o wolność nie tylko swoją. Powieść to dystopijna trylogia dla młodzieży łącząca w sobie cechy romansu i fantastyki naukowej, dlatego też bardzo spodobała się dziewczętom.

“Will Grayson, Will Grayson” David Levithan, John Green

W książce napisanej przez dwójkę autorów, Johna Greena i Davida Levithana przeplatają się losy dwóch Willów Graysonów. Mimo, że obaj bohaterowie nazywają się tak samo, to są zupełnie inni. Jeden stworzony przez Johna Greena, to spokojny i zamknięty w sobie chłopak, którego jedynym przyjacielem jest Kruchy Cooper, zdeklarowany gej, który właśnie przygotowuje szkolny musical. Drugi Will Grayson, wykreowany przez Davida Levithana, to chłopak cierpiący na depresję, bojący się przyznać, że jest gejem. Pewnego dnia losy dwóch Willów Graysonów się przecinają i razem muszą stawić czoło swoim problemom, związanym
z dojrzewaniem i buzującymi uczuciami oraz szkolnym musicalem, w który każdy z nich jest
w jakiś sposób zaangażowany. Problemy z tożsamością, seksualnością, miłością przeżywa każdy z nastolatków. Jednakże sposób ich pokazania w tej powieści nie przemówił do młodzieży. Powieść jest zbyt przesiąknięta amerykańskim stylem życia, za dużo dramatyzmu i przesady oraz odbiegających od tematu przemyśleń. To wszystko niestety nie przemawia do polskiego nastolatka. Świat Willów Graysonów za bardzo odstaje od naszej rzeczywistości i jest przez to mniej zrozumiały i mało przekonywujący.  

 

Agnieszka Dworak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: