Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107278 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 

DKK w Krośnie

Dariusz Rosiak: „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan

07-05-2018

17 kwietnia 2018 roku w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawiano o książce Dariusza Rosiaka pt.: „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”.

 

Dariusz Rosiak dziennikarz radiowy i prasowy przedstawia nam swój reportaż z podróży śladami bliskowschodnich chrześcijan. W swojej książce stara się nam zaprezentować ich punkt widzenia na wiarę. Jak sam autor mówił w jednym z wywiadów „…spróbowałem opisać świat, który być może się kończy, złożyć hołd jego mieszkańcom.” Jego podróż zaczyna się w Szwecji i prowadzi poprzez Turcję, Iracki Kurdystan, Liban, Egipt a kończy w Izraelu na Zachodnim Brzegu. Książka Rosiaka dotyczy przemiany tożsamości religijnej i politycznej zapomnianych grup społecznych. Żyją oni w świecie, w którym islam, dżihad, wojna domowa i katastrofa humanitarna jest na porządku dziennym. Ukształtowane przed wiekami rytuały chrześcijańskie zmieniają myślenie i system wartości ludzi na Bliskim Wschodzie. Wielu z nich nigdy się nie przyzna, nawet najbliższym, że są chrześcijanami z obawy o własne zdrowie lub życie. Autor przedstawia także sytuację uchodźców, którzy masowo pojawiają się w Europie. Warunki, w jakich podróżują by za wszelką cenę uciec przed wojną, urągają ludzkiej godności. Ale wielu z nich ucieka, aby uzyskać lepsze warunki socjalne i żyć z dala od wojny i śmierci. Bohaterami reportażu są jednak przede wszystkim Ci, co zostali w miejscu swoich przodków. Chrześcijanie, którzy mimo tego, że są u siebie, na własnej ziemi często są prześladowani. W książce bardzo mocno widać podziały pomiędzy grupami społecznymi. Asyryjczycy nie chcą być myleni z Aramejczykami, mimo iż wyznają niemal tą samą „odmianę” religii. Książka Dariusza Rosiaka w opinii klubowiczek to kopalnia wiedzy na temat bliskowschodnich chrześcijan. Zgodziły się, że jest bardzo wartościową pozycją, którą warto polecić tym wszystkim, którzy chcą poznać sytuację prześladowanych za wiarę na Bliskim Wschodzie. Religia zawsze budziła skrajne emocje, dlatego też autor, który tylko słucha i nie wyraża swojej opinii pozostawiając nas z niedopowiedzeniem pozwala każdemu subiektywnie ocenić fakty zawarte w książce. Ostatecznym wnioskiem spotkania było stwierdzenie, iż religia nie powinna mieszać się z polityką, bo wtedy zawsze przegrywa.

 

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 17 maja 2018 roku, na którym odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: