Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27097684 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 

DKK w Krośnie

II półrocze w DKK - dzieci

14-12-2018

W ramach działania Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” przy Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie od września tego roku, odbyło się cztery spotkania klubowe.

 

Pierwsze powakacyjne dotyczyło książek zabranych ze sobą w podróż. Różnorodność tytułów i tematów przeczytanych książek świadczy o tym, że każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj literatury. Dziewczyny chętnie przeczytały książki R. Riordona „Magnus Chase i bogowie Asgard” i „Zagubiony heros” oraz L. Tannera „Opiekunowie tajemnic” i B. Mulla „Zwierzoduchy”. Wszystkie preferują książki baśniowe i fantasy. Młodsze czytelniczki wybrały książki M. Kowalewskiej „Po nitce do kłębka”, B. Kosmowskiej „Dziewczynka z parku” i inne. Natomiast chłopcy czytali R. Witka „Maja na tropie jaja” oraz I. Jurgielewiczowej „Ten obcy”. Każdy próbował zachęcić kolegów i koleżanki do przeczytania właśnie tej książki, którą sam polecał.

 

Październikowe spotkanie oparto na książce B. Gawryluk „Zuzanka z pistacjowego domu”. Autorka pokazuje w niej codzienność dorastającego dziecka i jego najbliższych. Przykłady te są znane niektórym klubowiczom z autopsji. Według nich współczesny model rodziny się zmienił. Niektórym brakuje na co dzień babci czy dziadka, którzy mieszkają bardzo daleko za granicą i widują swoje wnuki sporadycznie. Znają przykłady rodzin patchworkowych. Wszyscy doszli do wniosku, że książki opowiadające o życiu współczesnych dzieci są chyba najciekawsze, bo mówią o nich samych. „Zuzankę z pistacjowego domu” polecają każdemu czytelnikowi.

 

Spotkanie listopadowe miało uroczysty charakter, ponieważ związane było z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. To, że „Łączy nas Niepodległa” wyraźnie dało się zauważyć podczas wspólnego spotkania dwóch Dyskusyjnych Klubów Książki, działających w filii. Było to spotkanie międzypokoleniowe. Harcerze i młodzież z DKK „Wtajemniczeni” zaprosili dorosłych klubowiczów DKK „Czwórka” do wspólnego śpiewania pieśni żołnierskich i legionowych. Ponadto dzieci z teatrzyku „Molki” uświetniły spotkanie występem pt. „Niepodległa”, który w sposób symboliczny zobrazował narodową tragedię, a następnie radość z odzyskanej polskości. W tej atmosferze przywołane zostały przez panie z DKK „Czwórka” osobiste wspomnienia, związane z przodkami walczącymi w powstaniach i podczas I wojny światowej, którzy pochowani są na krośnieńskim starym cmentarzu. Była to żywa lekcja historii dla młodego pokolenia. „Ale historia…” to seria książek, która z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki z nią związane. W jej ramach ukazała się pozycja Grażyny Bąkiewicz „Mieszko, ty wikingu”, którą omawiano na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” w grudniu. Książka G. Bąkiewicz przybliża czytelnikom czasy panowania Mieszka I. Bohaterem „Mieszka…” jest Aleks, dwunastolatek, który wraz z przyjaciółmi z klasy przenosi się do roku 990. Zadaniem dzieci jest sprawdzić, czy Mieszko I był wikingiem. Autorka napisała książkę w bardzo atrakcyjnym dla młodzieży, swobodnym języku. Fakty historyczne czyta się jak wspaniałe opowieści przygodowe. Dodatkowym atutem są liczne ilustracje i komiksy Artura Nowickiego, którego gościliśmy w naszej bibliotece dwa dni wcześniej. Podczas prowadzonych przez niego warsztatów namalował nam oryginalny portret Mieszka I, który podarował klubowiczom. O naszych grzecznych dzieciach nie zapomniał również św. Mikołaj i zostawił dla nich w bibliotece drobne prezenty. Książka też może być miłym prezentem pod choinkę dla kogoś bliskiego.

 

 

Maria Michna

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: