Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106611 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 

DKK w Krośnie

DKK "Wtajemniczeni"

26-06-2018

Relacja ze spotkań DKK”Wtajemniczeni” w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w roku 2018

 

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni”, działającego przy Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, w 2018 roku spotkali się już pięciokrotnie. Czytane, a później omawiane przez nich książki, znajdują się w rankingach książek najchętniej czytanych przez młodzież.

Rok rozpoczęliśmy książką Rafała Witka „Maliny zza żelaznej kurtyny”. W każdej z książek z serii Bzik&Makówka przedstawiają, autor przenosi swoje postacie w inny wymiar czasu i miejsce, przy okazji edukując czytelników zarówno z historii, jak i geografii. „Maliny…” to kolejna wyprawa w czasie połączona z detektywistycznym wyzwaniem i niebezpieczeństwem. Tym razem, dzieci przenoszą się tajemniczym autobusem do roku 1974 XX wieku, kiedy to Polska należała do krajów zza tzw. żelaznej kurtyny. Młodym klubowiczom życie w latach 70-tych znane było tylko z opowiadań ich dziadków. Wyrażenia: żelazna kurtyna, hippisi, John Lennon, Urząd Bezpieczeństwa, i in. nic im nie mówiły. Książka przybliżyła im te czasy.

 Marcowe spotkanie oparte było na kolejnej książce Rafała Witka „Zgniłobrody i luneta przeznaczenia”. „Zgniłobrody…”, jak i reszta książek z tej serii, to wspaniała lektura, bogato ilustrowana. Klubowiczom bardzo się podobała i chętnie opowiadali o przygodach dwójki przyjaciół. Z zainteresowaniem przeglądali również książki o piratach z księgozbioru biblioteki, rozwiązali parę „pirackich” łamigłówek i poznali znaczenie trudnych słów: kordelas, bukanier, i in.

„Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” Grzegorza Kasdepke, to książka, która była tematem dyskusji na spotkaniu w kwietniu. Książka ta jest zbiorem zabawnych opowiastek Grzegorza Kasdepke, tłumaczących młodym czytelnikom, zawiłości ekonomii, w łatwy i zrozumiały dla nich sposób. Każda opowieść przedstawia jeden z wybranych stworów ekonomicznych, np. marża, procent, hipoteka, tworząc z nich ZOO, a później cyrk Dziwnych Stworów Ekonomicznych. Na niektóre stworzenia trzeba w książce bardzo uważać, np. nie wolno przekarmiać fiskusa, pilnować żarłocznych podatków, unikać niebezpiecznego debetu, itd.. Nad tym wszystkim czuwają pracownicy ZOO: Pan Rysio, Dozorca, Bileter i Praktykantka. W czasie spotkania uczestnicy przejrzeli inne książki dla dzieci dotyczące pieniędzy, rozwiązali finansową krzyżówkę i dowiedzieli się co to jest numizmatyka. Dużo frajdy sprawiła dzieciom zabawa ekonomicznymi słowami

. „Wielcy i sławni” to seria książek przedstawiająca pasjonujące historie wybitnych naukowców, sławnych odkrywców i wynalazców. Z tej serii pochodzi książka Roberty Edwards „Kim był Leonardo da Vinci?”, którą omawiano na spotkaniu w maju. Klubowiczom bardzo podobała się książka, napisana zrozumiale i w bardzo przystępny sposób. Wzbogacona ilustracjami True Kelley, czytała się bardzo dobrze. Dzieci rozmawiały o życiu Leonarda, jego dziełach i pasjach Z łatwością odczytały pismo lustrzane, którego używał artysta do swoich zapisków. Pokolorowały również „Mona Lisę” oraz „Damę z łasiczką”, naśladując przy tym mistrza. Chętnie pobawiły się słowami dotyczącymi tekstu z książki. Tym razem nie trzeba było żadnej zachęty do dyskusji.

W czerwcu klubowicze spotkali się, by tym razem zaprezentować książkę Kasi Nawratek „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”. Książka jest nadzwyczaj realna, poruszająca ważny problem rodzin patchworkowych z perspektywy dziecka. Po rozwodzie rodziców, poukładany dotąd świat dziecka, rozpada się. Klubowiczów zainteresowała cała ta sytuacja w rodzinie chłopca i chcieli się coś więcej dowiedzieć na ten temat. Przytaczali również podobne przykłady ze swojego środowiska. Po burzliwej dyskusji, spróbowali za pomocą rysunku przedstawić złe emocje, np. nienawiść, złość, itp. Natomiast wybrane zdania z książki posłużyły do zabaw wyrazami, np: słowo ze słowa, łańcuch ze słów, itd. Kolejne spotkania po wakacjach. Życzymy miłego wypoczynku, oczywiście z książką!

Maria Michna

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: