Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106792 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

www.kinder.pl

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Paulina Wilk: "Znaki szczególne", Michel Houellebecq: "Uległość"

13-02-2017

18 stycznia 2017 na spotkaniu DKK w Punkcie bibliotecznym Filii nr 9 dyskutowaliśmy o książce Pauliny Wilk „Znaki szczególne” oraz Michela Houellebecqa „Uległość”.

 

„Znaki szczególne” noszą znamiona autobiograficznego opisu, prywatnej refleksji autorki (rocznik lat 80-tych XX wieku) przez pryzmat pokolenia ukształtowanego zmierzchem PRL-u i przemianami wolnej Polski.. odsłania losy rodziny, sąsiadów, rówieśników. Beztroskie dzieciństwo ukazujące poprawne, szczere stosunki międzyludzkie, poczucie równości i stabilizacji. Dorastanie w atmosferze szans i zaskakujących wyzwań. Opłacalność decyzji przenikająca życie w powoli zamykającym się, niczym kokon, świecie jednostki. Wejście w dorosłość znaczoną skalą posiadania, rywalizacji, zachwytów i rozczarowań. Nie zawsze to za czym tęsknimy spełnia nasze oczekiwania. Książka ma swój emocjonalny klimat. To historia obecnych pokoleń-do rodzinnego czytania. Sami możemy dokonać podsumowania czy to co mamy jest lepsze od tego co było. Każdy z nas współcześnie żyjących w takim czy innym stopniu nosi znamiona (swoje znaki szczególne) transformacji zachodzących przemian. Nasze spotkanie dyskusyjne owiała nutka nostalgii. Wróciły wspomnienia. Każda z nas miała uwagi, opinie, wskazania, dotyczące etapów swojego życia. My obywatele PRL-u i demokracji. Ale jak mówi – Paulina Wilk: „Do PRL-u nie wracam, żeby się wzruszać ale z nadzieją, że odnajdę tam zasoby i wartości, których mi dziś brakuje. Chcę przypomnieć . Chcę przypomnieć, że można było kiedyś żyć z ludźmi, nie myśląc czy to się nam opłaca. Cofam się do PRL po rzeczy, które będzie można stamtąd zabrać: po wspólnotowość i bycie razem”.

Ewa Warzocha

 

 18. stycznia 2017 r., w Punkcie Bibliotecznym Filii nr 9, odbyło się spotkanie „przy choince” członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki. Jedną z omawianych pozycji była „Uległość” Michela Honellebecqa.

Główny bohater książki to profesor literatury na Sorbonie, człowiek samotny, choć w swoim środowisku bardzo znany. Francois musi na nowo przemyśleć swoje życie i dokonać wyboróww obliczu wielkich zmian, wprowadzanych w życie przez nową partię Muzułmańskie Braterstwo, które przejmuje władzę we Francji po wygranych wyborach w 2022 roku.
Książka, wydana w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu, przedstawia wizję przyszłości inną niż wszystkie, co skłania czytelnika do własnych refleksji na tematy społeczno-polityczne współczesnego świata.
 
Maria Woźniak
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: