Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105635 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

www.kinder.pl

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Nerve - Jeanne Ryan, Purgatorium. Wyspa tajemnic - Eva Pohler, Osobliwy Dom Pani Peregrine – Riggs Ransom

03-01-2017

Nerve - Jeanne Ryan, Purgatorium. Wyspa tajemnic - Eva Pohler, Osobliwy Dom Pani Peregrine – Riggs Ransom

 

Na ostatnim w 2016 roku spotkaniu DKK dla młodzieży rozmawialiśmy o książkach: „Nerve” - Jeanne Ryan, „Purgatorium, Wyspa tajemnic” - Evy Pohler oraz „Osobliwy Dom Pani Peregrine” – Ransoma Riggsa.

Dwie z ww powieści zostały zekranizowane, co dało nam możliwość porównania swoich wrażeń po przeczytanej lekturze z wizją reżysera. Młodzieży bardziej podobała się ekranizacja „Nerve”, z kolei „Osobliwy Dom Pani Peregrine” lepiej się czytało niż oglądało.

Nerve” to historia Vee, która żyje w cieniu swojej przyjaciółki, a rozgoryczona brakiem zainteresowania ze strony chłopca, na którym jej zależy postanawia zagrać w Nerve – grę polegającą na wypełnianiu ryzykownych wyzwań stawianych przez tajemniczych organizatorów. W trakcie gry dziewczyna poznaje – Iana, z którym gra w parze. Vee zdobywa coraz więcej fanów, ale zadania, które ma do wykonania stają się coraz bardziej niebezpieczne. Czy dziewczyna zrezygnuje czy postanowi grać do samego końca? Zarówno po obejrzeniu filmu, jaki i po przeczytaniu książki nasuwa się nam wiele poważnych pytań: Jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się dla pieniędzy i sławy? Co tak naprawdę liczy się w życiu? Czy cel uświęca środki? Czy warto iść do celu po trupach? Książka „Nerve” przypomniała nam „Panikę” autorstwa Lauren Oliver, w której również bohaterka przystępuje do niebezpiecznej gry, w nadziei na lepsze życie. Wraz z Klubowiczami doszliśmy do wniosku, że warto pamiętać, że każdy z nas jest kowalem własnego losu i to od nas samych zależy, jakie będzie nasze życie. Wartości moralne to nie jest tylko mrzonka wymyślona przez ludzi. Przyjęte ogólnie normy postępowania służą każdemu człowiekowi. W czasach gdy nasza moralność ulega stopniowej degradacji i spłaszczeniu warto na chwilę zwolnić i zastanowić się nad tym, jak wyglądałby świat gdyby nic nas nie ograniczało.

 

Osobliwy Dom Pani Peregrine” autorstwa Ransoma Riggsa to fantastyka, która wciąga i zachwyca młodego czytelnika, nie tylko jako powieść, ale również w kinie. Autor wykreował osobliwy świat pełen grozy i dziwów. Odkrywamy tajemniczą rzeczywistość wraz z szesnastoletnim Jacobem, którego dziadek był jednym z „osobliwych”, zamieszkujących ukryty w czasie na walijskiej wyspie dom sierot. Nastrój grozy potęgują stare fotografie, których kolekcja ilustruje tekst. Wszystko razem wywołuje dreszcze emocji i chęć odkrycia kim są bohaterowie fotografii. Wielka przygoda Jacoba zaczyna się, gdy jego dziadek umiera w niejasnych okolicznościach. Jacob wraz z ojcem przyjeżdża na wyspę, aby odkryć przeszłość dziadka i tajemnicę jego fotografii, które zna na pamięć od zawsze. Kiedy tylko przekroczy się próg zniszczonego domu i jego osobliwych mieszkańców, klimat powieści pochłania bez reszty. Bohaterowie posiadają zaskakujące i dziwne zdolności, co zachwyca czytelnika. Całości dopełniają niesamowite zwroty akcji oraz mnóstwo tajemnic, które musimy odkryć wraz z Jacobem. Klubowiczom bardzo podobała się książka oraz film, tym bardziej, że wizja reżysera niewiele odbiegała od fabuły książki. „Purgatorium. Wyspa tajemnic” - Eva Pohler Siedemnastoletnia Daphne Janus była nieświadomym świadkiem śmierci swej siostry, czuje się winna i nie może poradzić sobie z tragedią, wyjeżdża więc na wakacje wraz z najlepszym przyjacielem, aby odpocząć i „uleczyć swoje życie”. Pobyt w pięknym kurorcie na niewielkiej wyspie u wybrzeży Kalifornii to ostatnia, desperacka próba ocalenia dziewczyny, jaką podjęli jej rodzice. Okazuje się, że na wyspie przeprowadzane są eksperymentalne terapie dla osób ze skłonnościami samobójczymi. Właścicielka kurortu - Hortense Gray jest psychologiem eksperymentalnym, który ratuje życie poprzez…. śmiertelne przerażenie pacjentów. Przygnębiona i zagubiona dziewczyna nagle musi walczyć o przetrwanie. Pozostawiona sama sobie nie wie komu zaufać i to jest bodziec do walki o siebie, początek do tego, aby chęci do życia powróciły. Gra psychologiczna jaką proponuje nam autorka jest dość niezwykła. Pomysł na terapię poprzez strach zachęca do lektury. Miejscami jednak czytelnik może czuć się zdezorientowany, tak samo jak główna bohaterka. Być może o to właśnie chodzi autorce…. Przekonajcie się sami. – klubowicz Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży działającego w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży otrzymał tytuł NAJLEPSZEGO MŁODZIEŻOWEGO RECENZENTA 2015 ROKU. Na grudniowym spotkaniu Piotr Cesarz odebrał nagrody książkowe za wyróżnioną recenzję książki „Michael Vey. Więzień celi 25” R. P. Evansa. Jest to już piąta nagrodzona recenzja naszego Klubowicza w konkursie "Klubowicze do klawiatur!" ogłaszanym przez Instytutu Książki dla uczestników spotkań dyskusyjnych klubów. Serdecznie gratulujemy zwycięzcy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Agnieszka Dworak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: