Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27108019 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

www.kinder.pl

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Przeworsku

Dorit Rabin: Żywopłot"

19-01-2017

Książka pt. “Żywopłot” Dorit Rabinyan to ciekawa propozycja na zimowy wieczór. Przypadkowe spotkanie łączy losy dwojga obcych ludzi: Liaty - stypendystki, tłumaczki, Izraelki z Tel Awiwu i malarza Hilmiego - Palestyńczyka z Hebronu.

 

Promienny romans nie ma szans na przetrwanie. Powstały związek jest ograniczony przez granice, podziały powstałe w naszych głowach. Autorka opisuje piękne uczucie miłości, bez wulgaryzmów z elegancją, wrażliwością, plastycznością. Młodzi odnoszą się z szacunkiem do siebie, do swoich zwyczajów, wiary, swoich rodzin. Książka przedstawia dramat ludzi ukształtowanych przez dwie kultury. Wrażliwy, romantyczny artysta malarz i twardo stąpająca po ziemi tłumaczka. Izraelska patriotka i palestyński patriota - takie połączenie jest niemożliwe.
Podkreśla ograniczenia powstałe przez ramy tożsamości, przez zakazy, nakazy, ograniczenia związane z miejscem, z którego pochodzimy, wiary.
Młodzi w Nowym Jorku tworzą enklawę szczęścia z datą ważności - to czas do wyjazdu Liaty do domu. Miłość ze świadomością tymczasowości przeraża i pociąga czytelnika. Autorka podejmuje temat przełamywania barier, pokonywania uprzedzeń, mówi o tym jak los i przyszłość jednostki zależy od religii i kultury.
Liata swoją żydowską tożsamość pielęgnuje przez rozmowy z rodzicami, dba o to, żeby nikt z rodziny o romansie się nie dowiedział. Islam dopuszcza więcej swobody.
Żydowska tożsamość jest bardziej hermetyczna.
W tle książki są wydarzenia z 11 września, strach przed zamachami, czujność, nieufność obywateli amerykańskich wobec przyjezdnych. Równocześnie myślimy o zamachach w Izraelu i Palestynie.
Młodzi po rozstaniu starają się żyć, pracować. Kontaktują się telefonicznie. Historia tej trudnej miłości kończy się smutno.
Tytułowy ”Żywopłot” - to mur, który państwo Izraelskie buduje na Zachodnim Brzegu. Mur dzielący wioski, dzielący też Liatę i Hilmiego. Książka ma wątki biograficzne: przyjaciel autorki, malarz, w 2003 roku zginął w tragicznych okolicznościach. Powieść była też powodem skandalu. Minister Edukacji Izraela usunął książę z listy lektur jakoby promowała ona związki arabsko - żydowskie. Książka wciąga, szybko się ją czyta, zapada w pamięć..
Wydana przez wydawnictwo Smak słowa zwraca uwagę swoją szatą graficzną. Warto ją przeczytać i przemyśleć.
                                                     
Barbara Markiewicz
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: