Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27102839 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

www.kinder.pl

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Jaśle

Geniusz i intelektualny perypatetyk – spotkanie z Krystyną Czerni

04-07-2017

29 czerwca 2017 r. gościem Dyskusyjnego Klubu Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle była Krystyna Czerni, autorka wielu publikacji o Jerzym Nowosielskim, znana szczególnie z biografii słynnego malarza „Nietoperz w świątyni”.

 

To było arcyświęto słowa. Krystyna Czerni słusznie przyjęła formułę wykładu, który wieloaspektowo przybliżył słuchaczom sylwetkę artysty. Na wstępie omówiła stan badań nad postacią artysty. Wśród wielu opracowań warto zwrócić uwagę na serię „Wielcy malarze” oraz „Korespondencję” Zofii i Jerzego Nowosielskich z Tadeuszem Różewiczem. Był to niewątpliwie wielki erudyta i genialny malarz – powiedziała. Czerpał nie tylko z tradycji, ale także wielu estetyk: głównie z ikony karpackiej, sztuki italo-bizantyjskiej, pompejańskiej czy egipskiej. Lubił swoje pierwowzory upraszczać, czego ciekawym przykładem jest ikona w formie krzyża (croce dipinta), która wciąga widza w fascynującą przygodę odszyfrowania scen z życia Chrystusa. Nowosielski był filozofem sztuki.Ożywiał się w słownym starciu z innym człowiekiem. To intelektualny perypatetyk – powiedziała K. Czerni.

W teorii o bytach subtelnych zawarł własną definicję obrazu. Oprócz wielu realizacji malarskich, warto zwrócić uwagę na pomysłowe panoramy miejskie w formie starych map. Przykuwającym uwagę przykładem sztuki funeralnej jest nagrobek znajdujący się na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli, zaprojektowany dla ks. prof. Jerzego Klingera, przyjaciela artysty. K. Czerni wspomniała także o ważącym na całym życiu, niezwykle smutnym aspekcie dzieciństwa artysty, który naznaczony był syndromem dziecka zastępczego. Okazało się bowiem, że miał dwóch młodszych braci, którzy zmarli w dzieciństwie, a po jednym z nich otrzymał imię. Rodzice otoczyli więc małego Jerzego nadmierną troską. Pogrzeb Nowosielskiego miał wymiar ekumeniczny, bowiem zgromadził wyznawców wielu religii. By mieć kontakt z żywą sztuką Nowosielskiego, warto odwiedzić Cerkiew prawosławną ZNMP przy ul. Szpitalnej w Krakowie.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: