Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104187 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Amanda Maciel: "Tease"

26-02-2016

"Tease” Amanda Maciel – spotkanie DKK dla młodzieży w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Tease” Amandy Maciel to historia inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. Powieść porusza problem przemocy psychicznej w szkole. Główna bohaterka, a zarazem narratorka – Sara Wharton oraz trójka jej przyjaciół zostali oskarżeni o psychiczne znęcanie się nad koleżanką ze szkoły, co w konsekwencji pchnęło ją do popełnienia samobójstwa. Oskarżeni, w tym Sara zostali napiętnowani i uznani za winnych przez swoich kolegów, miejscową społeczność i media. W wakacje poprzedzające klasę maturalną, między spotkaniami z prawnikami i sądową psychoterapeutką, Sara dokonuje retrospekcji wydarzeń, które doprowadziły do tej tragedii… Rozmawialiśmy z młodzieżą o tym dlaczego, autorka skupia się na przedstawieniu sprawy tylko z perspektywy Sary – młodej dziewczyny, która do winy się nie poczuwa. Zdaniem Klubowiczów zabrakło punktu widzenia Emmy Putnam – dziewczyny, która popełniła samobójstwo. Jak się okazuje bullying, cyberprzemoc, wykluczanie z grupy to dość trudne tematy, ponieważ stanowią aktualny problem w szkołach. Poprzez sposób opisania wydarzeń, autorka nakłania nas do zadawania pytań, abyśmy sami mogli ocenić czy działania sprawczyń były podejmowane z premedytacją i pełną świadomością konsekwencji. A może działały bezrefleksyjnie i pod wpływem chwili, ale czy to zwalnia je z odpowiedzialności? Lektura powieści Amandy Maiel wręcz automatycznie zmusza czytelnika do konfrontacji z własnym sumieniem, nasuwa lawinę pytań: Czy Sara i Brielle są winne śmierci Emmy Putnam? Czy były prawdziwymi przyjaciółkami? Czy do śmierci nastolatki przyczynili się także inni, swoja biernością i bezmyślnym naśladowaniem? Czy zawiniła szkoła, czy rodzice, a może nikt nie jest winny? Co było powodem takiego zachowania Sary i Brielle? Czy i my czasem nie ulegamy uprzedzeniom i wpływowi innych? Jak my byśmy się zachowali, gdyby nasza siostra lub brat byli zamieszani w sprawę przemocy w szkole? Wraz z młodzieżą próbowaliśmy odpowiedzieć na wszystkie te pytania, a odpowiedzi wcale nie były jednoznaczne. Na pewno jednak sprawiły, że każdy sam we własnym sumieniu rozważył problem winy i kary i nie tylko … Podczas spotkania tworzyliśmy również podkładki pod kubki ze zużytych płyt CD, metodą decoupage. Jest to pożyteczna forma zabawy, którą polecamy wszystkim lubiącym majsterkować i tworzyć własne niepowtarzalne małe dzieła.

Nasz utalentowany recenzent - Piotr Cesarz odebrał nagrodę za najlepszą recenzję listopada 2015 roku. Jest to już trzecia nagroda Piotra w konkursie Instytutu Książki „Klubowicze do klawiatur!”. Serdecznie gratulujemy Piotrowi!

oprac. Agnieszka Dworak

 

 

 „Tease” znaczy „złośliwiec” – o książce Amandy Maciel
„Tease” to debiutancka powieść amerykańskiej pisarki – Amandy Maciel.
Po przeczytaniu pierwszych stron książki odnosimy wrażenie, że to pozycja dla młodzieży, gdyż bohaterami są licealiści. Jednak porusza ona tak ważne kwestie, że powinni ją przeczytać zarówno rodzice nastolatków, jak i ich nauczyciele.
Fabuła książki oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, zaś autorka przedstawia w niej bardzo ważny i powszechny problem, którym jest bullying. Jedna z bohaterek książki, Emma, popełnia samobójstwo. Nie wytrzymuje prześladowania, przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej ze strony szkolnych kolegów. Co skłoniło grupkę licealistów do dręczenia nowej uczennicy? Czy w dzisiejszym świecie każdy młody człowiek marzy o byciu „famem” w szkole? Jak daleko posunie się, by czuć się szczęśliwym...Jak pokazuje pisarka, wszystko zaczęło się od niewinnych żartów wobec pochodzącej z bogatego domu, a przy tym pięknej dziewczyny, która z jakichś powodów musiała zmienić wcześniejszą szkołę. Nieszkodliwe – jakby się wydawało – dowcipy z czasem stają się coraz bardziej napastliwe. Nienawiść do Emmy szybko rozprzestrzenia się na całą szkołę, nauczyciele zdają się nie zauważać poważnego i narastającego problemu.  W końcu, osaczona i szykanowana przez najpopularniejsze dziewczyny w szkole (Sarę i Brielle), Emma nie wytrzymuje presji i wulgarnych wyzwisk pod swoim adresem. Wiesza się w garażu własnego domu rodzinnego. Jest to wstrząsające, ale dzięki temu skłania do myślenia. Podobnie zresztą jak zachowanie winowajczyń, które wcale nie czują się odpowiedzialne za swoje czyny. A to właśnie Sara i Brielle niejako przyczyniły się do śmierci Emmy.
Tytuł książki, pozostawiony w oryginale, dosłownie oznacza: drażnić, dokuczać, ale i „złośliwiec” w formie rzeczownika. Uważam zatem, że jest on jak najbardziej trafny, jedno prosto brzmiące słówko, łatwo dające się zapamiętać, oddaje całą treść tej niezwykłej, choć trudnej w odbiorze powieści, która skłania czytelnika do refleksji. Często bowiem z pozoru niewinne rzeczy mogą doprowadzić do tragedii.
Szczerze polecam „Tease”, gdyż jestem przekonana, że po jej przeczytaniu niejeden młody człowiek będzie szanował innych w życiu codziennym oraz na portalach społecznościowych. Niejeden zapracowany rodzic porozmawia ze swoim grzecznym, niesprawiającym kłopotów dzieckiem. Niejeden nauczyciel czynnie będzie przeciwdziałał tak powszechnej dzisiaj cyberprzemocy. Pozycję warto przedyskutować, gdyż na pewno wielu z nas wyciągnie z niej bardzo ważne wnioski.
 
Liwia Dębska – uczennica klasy 1 Gimnazjum Nr 10
Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki w Rzeszowie
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: