Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106880 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Boguchwale

Paweł Beręsewicz: "Wszystkie lajki Marczuka"

15-02-2016

 „Kim był Marczuk?  Wirtualne i realne rozmowy młodych o wojnie, holocauście i prawdzie".

 

Gdzie leży Choszczówka? Kim jest Jan Marczuk? Jaki związek z tym ma holocaust? Takie właśnie pytania nurtowały młodych czytelników z Boguchwały, przygotowujących się do lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Spotkanie młodych czytelników z książką beletrystyczną zorganizowano jak zwykle – w Rezydencji Literackiej Boguchwały. 11 lutego 2016 r. każdy z klubowiczów mógł poczuć się choć przez chwilę pełnoprawnym recenzentem literackim i powiedzieć rówieśnikom co myśli o książce Pawła Beręsewicza „Wszystkie lajki Marczuka”. A było o czym!

Paweł Beręsewicz umiejętnie „przeplata” historię ze współczesnością. Młody czytelnik podczas lektury książki „dotyka” czasów ostatniej wojny światowej i staje się prawie naocznym świadkiem wielu okrucieństw, jakich dopuszcza się okupant na ludności podwarszawskiej wsi Choszczówka. Razem z głównym bohaterem powieści – Janem Marczukiem – młody czytelnik uczestniczy w ratowaniu Żydów oraz działa w konspiracji. Te wydarzenia literackie są dla młodego czytelnika wspaniałą lekcją historii, uzupełnianą relacją z życia współczesnych gimnazjalistów z Choszczówki. Przed tymi bohaterami wyzwanie nie byle jakie, bo projekt regionalny, którego zwycięzcy nagrodzeni zostaną wycieczką do Australii. Do twórczej rywalizacji włączają się dwa zespoły. Koniu (Rafał Konecki) z przyjaciółmi przygotowuje prezentację o Janie Marczuku. Natomiast Adam Zieliński z kolegami opracowuje kampanię społeczną, w ramach której miejscowy bohater – Jan Marczuk – staje się znany nie tylko mieszkańcom wsi Choszczówka, ale „żyje swoim życiem” na portalach społecznościowych, „obecny” jest w mediach a także inspiruje twórców reklamy.

Jan Marczuk staje się dla wielu internautów „bohaterem narodowym”. To duże przedsięwzięcie społeczne, dzięki zawrotnej liczbie polubień, powoli przerasta młodych twórców projektu. Całą prawdę o Janie Marczuku zna tylko autor projektu – Adam Zieliński i Garbus (Antoni Gorliński – dyrektor szkoły).

Odkrywajcie ją razem z nimi!

Dyskusyjny Klub Książki w Boguchwale poleca powieść Pawła Beręsewicza „Wszystkie lajki Marczuka” – jako lekturę obowiązkową dla wszystkich sympatyków wirtualnej rzeczywistości, z nadzieją, że w realu odkryją nie tylko wspaniałych przyjaciół, ale i sens nastoletniego życia.

 

 Irena Jakubiec

Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: