Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107594 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

"Intrygantki", "Mojry"

29-09-2015

 W drugiej części Panelu Aktywny Senior odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wydarzenia te zostały zorganizowane w ramach akcji 60+ Kultura.  Klubowiczki tym razem dzieliły się wrażeniami z książki: Ericha-Emmanuela Schmitta „Intrygantki” i powieści Marka Sobóla „Mojry”.

 

Recenzja „Trucicielka” Ericha-Emmanuela Schmitta

Trucicielka” to tytuł książki, ale też tytuł pierwszego z czterech opowiadań E.E.Schmitta. Każde z tych opowiadań to krótkie historie, które łączy postać Św. Rity; świętej od spraw trudnych i beznadziejnych. Ta pierwsza trudna sprawa to losy „trucicielki”. Jest nią Maria Maurestier-siedemdziesięcioletnia kobieta, posadzona o zabójstwo trzech mężów. Z braku dowodów zwolniona z więzienia przez sąd, żyje w małym miasteczku gdzie trochę się jej boją, trochę gardzą. W misteczku, w którym Maria żyje zachodzą zmiany; parafię obejmuje ojciec Gabriel. Kobieta jest nim zafascynowana, dlatego podczas spowiedzi opowiada księdzu o swoich (nie)popełnionych zbrodniach, wiedząc że spowiednika obejmuje tajemnica spowiedzi.

Bohaterem kolejnego opowiadania o tytule „Powrót” jest greg; mechanik samochodowy pracujący na statkach. To twardy, zamknięty w sobie mężczyzna. Podczas rejsu, na środku morza otrzymuje wiadomość, że umarła jego córka. Ale która? Greg ma ich cztery, ponieważ jest daleko od domu ma czas na „wytypowanie”, która to córka. I tu okazuje się, że Greg nie zna swoich dzieci. Ponieważ większość życia spędził na morzu, nie wie jakie są jego córki, co robią czym się interesują, o czym marzą. Dochodzi jednak do wniosku, że wszystkie je kocha i śmierć każdej z nich byłaby dla niego wielkim ciosem. Gdy na brzegu morza widzi oczekujące go cztery córki i żonę odczuwa ogromną ulgę. Okazuje się że…

Chris i Alex, bohaterowie „Koncert Pamięci Anioła” to bardzo uzdolnieni, dziewiętnastoletni muzycy. Alex jest łagodny, koleżeński, zaś Chris ambitny i zawistny. Podczas zawodów sportowych Chris nie pomógł Leksowi, który podczas pływania omal się nie utopił. Dla Chrisa zwycięstwo w zawodach było ważniejsze niż ratowanie rywala. Jednak wyrzuty sumienia odmieniły go. Jako dorosły Chris pracuje jako rehabilitant osób niepełnosprawnych. Alex po wypadku jest inwalidą i jeździ na wózku. Jako dorosły jest bezwzględnym, bogatym biznesmenem. Obaj koledzy- rywale spotykają się po latach. Chris – szlachetny, tak jak kiedyś był Alex i Alex – bez względny jak kiedyś Chris; wypłynęli wspólnie łodzią na jezioro i tam…

  „Elizejska miłość” o opowiadanie z wyższych sfer. Caterine jest żoną prezydenta Francji. Dla świata stanowią idealną parę, ale Henri zdradził żonę. Mimo, że ją kocha i bardzo żałuje swojego postępowania , Caterine go szantażuje. Ujawnienie zdrady zmniejszy szansę męża na prezydenturę. To zagrożenie staje się niczym wobec kolejnego wydarzenia- u Cateriny zdiagnozowano zaawansowane stadium raka. Jakie decyzje w tej sytuacji podejmą małżonkowie? Polecam przeczytać powiadanie.

 

 

                                                                                                                                                             Maria Rajs

 

 

 

 

 

„Mojry” Marek Soból

 

Tytułowe Mojry to trzy kobiety: polska Żydówka Lachesis, Atropos pielęgniarka z krakowskiego Kazimierza oraz Kloto, prostytutka. Każda z nich przeżywa swą własną tragedię życiową. Lachesis przeżyła Auschwitz jako mała dziewczynka i tam straciła swą kobiecość, a obecnie prowadzi kawiarnię w Paryżu. Lachesis opowiada o swej miłości lesbijskiej czy też heterogenicznej z równie okaleczonym mężczyzną.  Atropos w wypadku straciła ukochanego i zaprzyjaźnia się z Kloto. Pomimo różnicy osobowości lubią spędzać wspólnie czas wymieniając się wrażeniami z pracy i poglądami na życie. Kloto, która podjęła się prostytucji ze względu na brak kwalifikacji i pomocy bliskich, chce założyć własną rodzinę. Świadczy usługi wielu panom, ale jeden wzbudza w niej zainteresowanie. Jedynie jemu wyjawia swe marzenia i plany na przyszłość oraz opowiada o swej przeszłości. Książka zawiera ukrytą prawdę i wartości, które wnikliwy czytelnik wychwyci. Wulgaryzmy i niektóre sformułowania kształtują klimat sytuacyjny, w tym dramat przeżywany przez bohaterki. Tragizm trzech historii miłosnych pokazuje jak są one silnymi kobietami. Wewnętrzna siła pozwala im nie zwariować i czerpać radość z życia takim jakie jest.

                                                                                                                                           Kinga Kuźniar

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: