Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105154 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Jose Mauro Vasconcelos: "Moje drzewko pomarańczowe"

18-08-2015

Czy można być dorosłym mając pięć lat? - „Moje drzewko pomarańczowe” Jose Mauro Vasconcelos

 " Ból zaczyna się dopiero wtedy, kiedy boli nas calutkie serce i zdaje się nam, że zaraz przez to umrzemy i na dodatek nie możemy nikomu zdradzić naszego sekretu. Ból sprawia, że nie chce nam się ruszyć ani ręką, ani nogą, ani nawet przekręcić głowy na poduszce”.
(„Moje drzewko pomarańczowe” Jose Mauro Vasconcelos)
 
   Lipcowe spotkanie DKK dla młodzieży związane było z kultową powieścią jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury brazylijskiej XX wieku jakim jest Jose Mauro Vasconcelos. „Moje drzewko pomarańczowe” to historia niespełna sześcioletniego Zezé pochodzącego z biednej brazylijskiej, wielodzietnej rodziny. Chłopiec jest niezwykle wrażliwy i inteligentny jak na swój wiek. Potrafi już czytać i ma własny pogląd na sprawy dorosłych i na życie. Dzięki wspomnieniom ukazanym w książce Vasconcelos’a możemy cofnąć się w czasie aby zobaczyć Brazylię lat 30-tych XX wieku, z jej rosnącym bezrobociem, postępującą pauperyzacją, kontrastami społecznymi. Małego Zezé poznajemy, w momencie gdy jego tato traci pracę. Oczami dziecka widzimy jak zmieniają się relacje w borykającej się z biedą rodzinie. Niestety sam główny bohater postrzegany jest przez wszystkich jako „diabeł wcielony”, który jest nieodpowiedzialny i wciąż psoci.
Chłopiec, który tak naprawdę jest po prostu ciekawy świata, ciągle wpada w jakieś kłopoty, za co jest surowo karany.
Historia Zezé jest niezwykle przejmująca, a świat pięciolatka pełen jest chwil radosnych i zabawnych oraz gorzkich i przygnębiających. Mały Zezé dużo wie o życiu. Wie, co to głód, bieda, smutek i cierpienie. Ma 5 lat i musi się młodszym bratem, co więcej umie już czytać, więc musi chodzić do szkoły. Rozumie potrzeby bezrobotnego ojca i młodszego brata, ale jego potrzeb nie dostrzega prawie nikt. Zezé jest wrażliwy, ma niezwykłą wyobraźnię, własny świat, w którym rozmawia z drzewkiem pomarańczowym i tworzy dla swego braciszka wspaniałe opowieści, a w jego piersi wibruje głos ptaszka. Daje innym swą miłość, ale niewiele dostaje w zamian. Chłopiec jest pełen życia, ma mnóstwo pytań. Jest przy tym wrażliwy na los innych. Mimo, iż sam nie miał pieniędzy na jedzenie, potrafił podzielić się szkolnym śniadaniem z Dortilią – murzyńską dziewczynką, z którą nikt nie chce się bawić, bo jest czarna i bardzo biedna. Zezé pomaga jej, gdyż nauczono go, że powinien dzielić biedę z tymi, którzy są jeszcze biedniejsi niż on sam.
 
Historia chłopca urzekła Klubowiczów swoją prawdziwością. Zgodnie stwierdzili, że mimo iż jest on bardzo mądry potrzebuje wsparcia, miłości i uwagi, jak każde dziecko w tym wieku. Świat marzeń, w który uciekał Zezé od niezrozumienia dorosłych zachwyca prostotą i dziecięcą wrażliwością.   Zapewne każdy z nas miał kiedyś swoje małe drzewko pomarańczy, które było towarzyszem zabaw i powiernikiem sekretów. Życiowa mądrość jaka przebrzmiewa w słowach pięciolatka sprawia, że przypomina on "Małego Księcia" Antoine'a de Saint - Exupéry'ego – równie samotnego i spragnionego miłości i akceptacji. Nostalgiczny klimat powieści w połączeniu z cierpieniem dziecka sprawiają, że książkę pamięta się jeszcze długo po przeczytaniu.
 
oprac. Agnieszka Dworak
Opinie klubowiczów:
 
„Wspaniała książka o dzieciństwie i dorastaniu. Niesamowity język i główny bohater, który na długo zapada w pamięć ”
Weronika

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: