Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106877 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

"Jutro", "Herbata z jaśminem"

22-05-2015

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY

 
 
Podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży dyskusja toczyła się wokół książek:„ Jutro, kiedy zaczęła się wojna” - John Marsdena oraz „Herbata z jaśminem” Agnieszki Gil. Klubowicze rozmawiali o spotkaniu z Agnieszką Gil, które miało miejsce 8 maja br. Obejrzeli także fragment wywiadu z Johnaem Marsdenem i zajrzeli na stronę poświęconą książkom z serii Jutro: http://www.seriajutro.pl/.
 
 
 „Jutro, kiedy zaczęła się wojna” - John Marsden
 

 
Okazało się, że naszego świata już nie ma.
Że nie ma już żadnych zasad.
A jutro musimy stworzyć własne".
(J. Marsden, „Jutro, kiedy zaczęła się wojna” )
 
John Marsden to australijski pisarz, nauczyciel, dyrektor szkoły, który zaczął pisać, ponieważ uczniowie w prestiżowej szkole, w której pracował, nie chcieli czytać. Jego pierwsza książka od razu trafił na listy bestsellerów. Natomiast pierwszy tom cyklu Jutro powstał w 1993 roku i zyskał jeszcze większy rozgłos. Cykl Jutro został przetłumaczony na kilkanaście języków, nagrodzony wieloma nagrodami i zekranizowany, a młodzi czytelnicy po dzień dzisiejszy z entuzjazmem sięgają po książki Johna Marsdena.
Książka: „Jutro, kiedy zaczęła się wojna” rozpoczyna serię powieści o siedmiorgu przyjaciołach, którzy po powrocie z biwaku w górach, z miejsca całkowicie odciętego od świata, odkrywają, że w ich kraju toczy się wojna. Na ich kraj napadło inne państwo, wszyscy cywile są jeńcami, a ci, którzy się ukrywają zmuszeni są do walki o życie każdego dnia. Grupa młodzieży staje przed ciężkimi dylematami moralnymi. Nie wiedzą co stało się z ich bliskimi oraz kto ich zaatakował. Targani niepewnością o jutro, muszą podjąć decyzję co dalej - walczyć czy się poddać?
Całą historię spisuje Ellie, dzięki czemu możemy lepiej poznać każdą osobę i spojrzeć na nią z bardzo subiektywnego punktu widzenia, ale przez to i mamy pełniejszy obraz charakteru, każdego z bohaterów. Ellie, Homer, Robyn, Lee, Kevin, Corrie i Fi próbują poradzić sobie w nowej sytuacji, walczą z własną bezsilnością i wielkim osamotnieniem, w końcu nie ma
z nimi osób dorosłych, a muszą przecież coś jeść i znaleźć bezpieczne miejsc, aby przetrwać.
John Marsden świetnie buduje charaktery swoich bohaterów, każdy z nich jest inny i inaczej reaguje na wojnę, przemoc, wszechogarniający chaos. Klasowy rozrabiaka staje się odpowiedzialnym przywódcą, pewna siebie dziewczyna przechodzi załamanie nerwowe, a wrażliwa szkolna piękność znajduje w sobie siłę do walki. Tak naprawdę, nikt z nas nie wie przecież jak zachowa się w sytuacji zagrożenia. Każdy z nas jest inny i nieprzewidywalny,
a ludzka psychika to bardzo skomplikowana konstrukcja, podobnie jak zawiłe są również nasze emocje. Siedmioro przyjaciół postanawia trzymać się razem i powoli staje się dla siebie rodziną – w końcu mają tylko siebie. Okazuje się nagle, że nowe oblicza starych przyjaciół i znajomych sprawiają, że cała siódemka zaczyna inaczej się postrzegać, a niektórzy odkrywają, że może połączyć ich coś więcej niż przyjaźń.
 
Lektura powieść Marsdena skłania nas do zadania sobie kluczowego pytania: Co my zrobilibyśmy w podobnej sytuacji? Czy zabijanie dla zdobycia nowych terytoriów jest usprawiedliwione?
 
oprac. Agnieszka Dworak
 

 

“Jutro, kiedy zaczęła się wojna” John Marsden
Wyobraźcie sobie że szkoła się skończyła, że jesteście wolni, zero zadań domowych czy nauki w końcu spokój. Aby to uczcić wybieracie się nad wodę na weekend, idziecie na imprezę albo po prostu spędzacie czas z rodzina na grillu. Jest przyjemny, ciepły wieczór dawno już zaszło słońce a wy nadal nie możecie przerwać prowadzonych rozmów. Czujecie się bezpiecznie i radośnie. Nawet nie myślicie że cokolwiek mogło by pokrzyżować wasze plany na porządne wyspanie się i spędzenia ciekawie kolejnego dnia. I nagle przelatuje samolot, wydaje się że to nic specjalnego, przecież widzicie go w swoim życiu nie pierwszy raz. Ale co jeśli ten niewinny widok oznacza całkowity zanik ówczesnego świata? Co jeśli przestaną obowiązywać jakiekolwiek reguły?
Autor “Jutro, kiedy zaczęła się wojna”  wrzuca do tego strasznego świata kilkoro nastolatków którzy muszą się zmierzyć z tą nieoczekiwaną , nową rzeczywistością. Lecz najpierw jadą na biwak do samego “Piekła”. Miejsce do którego nikt im znany nie dotarł jest owiane tajemnicą. Nie wiedzą jeszcze że “Piekło” stanie się ich domem. Wśród tej grupy jest Ellie która opisuje wszystkie wydarzenia i jest główną bohaterką. Przyjaźni się ona od niepamiętnych czasów z Corrie i Homerem. Towarzyszą im także: Lee, Kevin-chłopak Corrie oraz Fi i Robyn. Każdy z nich jest inne lecz z różnych względów trzymają się razem. Jednak w obliczu zagrożenia Ci którzy za sobą nie przepadają lub wcześniej ze sobą nie rozmawiali stają się najlepszymi przyjaciółmi-sojusznikami. U wszystkich bohaterach zachodzą zmiany wewnętrzne, stają się innymi ludźmi, gotowymi zaryzykować własnym życiem dla ludzi wcześniej nie lubianych. W bardzo brutalny sposób zostają wyrwani spod klosza niewinności i bezpieczeństwa jaki ich do tej pory otaczał. Nowa sytuacja zbliża ich do siebie, niektórzy w tym całym horrorze odnajdują osoby przy których mogą poczuć się normalnie i bezpiecznie - jakby ich ta wojna nigdy nie dotyczyła i nie dotyczy a to dzięki miłości jakiej zaznali.
Stworzenie książki o wojnie i wybranie na głównych bohaterów grupę młodzieży wydaje się i po części jest okrutne, lecz jako ich rówieśniczka zaczęłam utożsamiać siebie i swoich znajomych z fabułą i dotarło do mnie ze mało kto potrafiłby tak dobrze  sobie poradzić jak bohaterzy “Jutra”. John Marsden przedstawia wspaniałych bohaterów których każdy nastolatek nie powinien wstydzić się naśladować. Autor stworzył naprawdę świetną książkę dla młodzieży, która nie tylko wciąga czytelnika ale też nauczy go pewnych wartości i zachowań.
 
Gabriela Kliś – uczennica klasy 3, III LO w Rzeszowie
Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki w Rzeszowie
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: