Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27170003 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Ropczycach

Richar Paul Evans: " Stokrotki w śniegu"

09-07-2015

30 czerwca na DKK omawialiśmy powieść Richarda Evansa Stokrotki w śniegu . Jest to uwspółcześniona wersja Opowieści Wigilijnej Karola Dickensa. Opisuje przemianę wewnętrzną głównego bohatera  Jamesa Kiera – bezwzględnego, nastawionego na zyski dewelopera. Na skutek zbiegu okoliczności spowodowanych tragiczną śmiercią  tak samo nazywającego się innego  - ale dobrego -  człowieka, dochodzi do zaskakujących zdarzeń. Pomyłkowo uznany za zmarłego współczesny Ebenezer Scrooge dowiaduje się, co tak naprawdę sądzili o nim do tej pory schlebiający mu przyjaciele i znajomi z pracy. Chociaż początkowo odzywa się w nim złość i chęć zemsty - gorzką prawdę o sobie potrafi wykorzystać do zmiany  postępowania i twardego serca. Postanawia wynagrodzić wyrządzone krzywdy, i chociaż niektórych z nich już się nie da naprawić – zakończenie książki jest pocieszające, że na poprawę nie jest nigdy za późno i do końca warto próbować. Książka uzmysławia, co tak naprawdę liczy się w życiu i co po nas zostanie w pamięci innych. Liczy się każdy dobry gest. Wyciągnięcie pomocnej dłoni, dobre słowo w odpowiednim momencie może uratować komuś życie.

Podobne pomyłki w prasie zdarzały się wielokrotnie, nazywano je „ przedwczesnym wspomnieniem pośmiertnym” . Ogłaszano odejście Paula McCartneya, królowej Elżbiety, Ronalda Reagana, Marka Twaina, Margaret Thatcher. Dwa razy napisano o śmierci Ernesta Hemingwaya, który lubił czytać wycinki ze swoich nekrologów co ranek z szampanem w dłoni.
Gdy w 1888 roku zmarł brat Alfreda Nobla, Emil, jedna z francuskich gazet pomyliła braci i opublikowała artykuł z tytułem „Nie żyje sprzedawca śmierci”. Nobel był tak poruszony treścią tych tekstów, że zmienił swój testament i przekazał całą swoją fortunę na nagrody za osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych oraz działania na rzecz pokoju na świecie. Nagroda została później nazwana jego imieniem, stąd Nagroda Nobla.
 
                                                                                                                                             Agnieszka Szela
                                                                                                                                            
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: