Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103713 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Racławówce

Anna Onichimowska: "Zupa z gwoździa"

15-02-2015

     "Zupa z gwoździa" to sympatyczna i zabawna lektura, napisana w lekkim stylu, ukazująca otaczające nas absurdy życia i ludzkie zachowania w krzywym zwierciadle. To również przedstawienie świata oczami mężczyzny, dla którego wszystko co najlepsze, już daleko za nim.  Główny  bohater-Jan, -uwielbia gotować-dlatego blog który prowadzi nosi taki właśnie tytuł co nadaje książce kulinarny wydźwięk: jej rozdziały to nazwy różnych dań typu "Makaron z boczkiem i marchewką" czy "Karczek pułkownika".

     Czytelniczki DKK z Racławowki , które spotkaly się w dniu 11 lutego tuż przed tłustym czwartkiem, dzieliły się wrażeniami z lektury.  Zupa z gwoździa" to świetna, współczesna satyra na instytucję małżeństwa i szereg innych stosunków społeczno-obyczajowych. Małżeństwo Jana i Marysi, to przykład związku jakich wiele w naszym otoczeniu. Związku, którego dopadła rutyna i wszechobecny marazm, w którym brakuje spontaniczności i uwagi dla drugiej osoby. Frustracja obojga małżonków widoczna jest od pierwszej strony lektury, czemu nie ma się co dziwić, skoro Marysia będąc z wykształcenia psychologiem - sprzedaje lodówki, a Jan po polonistyce musi pisać listy sam do siebie – by mieć jakąkolwiek pracę.Ponadto Jan ma dziwną pasję obserwowania zdjęć nosacza z Borneow każdej wolnej chwili.Szczególną uwagę zwróciły  liczne dialogi pomiędzy małżonkami, które rodem z kabaretu, ośmieszają nonsensy naszej, codziennej egzystencji.

 21 grudnia 2012 r. to data, kiedy to według kalendarza Majów miał nastąpić koniec świata. Niektórym z nas, z pewnością nasuwały się wówczas przeróżne myśli, a część może nawet uwierzyła, że świat czeka prawdziwa Apokalipsa. Motyw ten wykorzystała w swojej najnowszej książce Anna Onichimowska, wplatając w jej fabułę elementy komizmu.

Dla głównego bohatera -Jana następuję faktycznie prywatny koniec świata-bo oto nagle znika jego żona, której brak nareszcie zaczyna odczuwać, zaś szef zarządza rewolucyjne zmiany.

Komizm postaci drugoplanowych takich jak np. kolega Jana- Kurdeblaszka czy  wuj w podeszłym wieku który wciąż zmienia partnerki bo jak sam powiada :"niewiele czasu mu pozostało". Komizm  sytuacji np.zmartwienie jednego z respondentów blogu:czy zdąży spłacić kredyt przed końcem świata- nie pozwalają się nudzić.

      

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: