Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106337 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Mogielnicy

Paweł Huelle: „Śpiewaj ogrody”

04-02-2015

We wtorek, 3 lutego odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki w Mogielnicy. Aż trudno w to uwierzyć, ale spotykamy się już prawie cztery lata. My nie tylko lubimy czytać, jeszcze bardziej sprawia nam przyjemność rozmowa o książce w swoim towarzystwie przy kawie lub herbacie. A  tym razem omawiałyśmy książkę Pawła Huellego pt. „Śpiewaj ogrody”– pisarza niezbyt znanego, pisarza, który jest zafascynowany Wagnerem i jego muzyką, Kaszubami, Gdańskiem i Pomorzem.

Śpiewaj ogrody” to powieść wielowątkowa, w której splatają się trzy historie. Najlepiej wyeksponowane zostały losy małżeństwa Hoffmanów (on – niespełniony kompozytor, ona – podrzędna śpiewaczka) – obywateli Wolnego Miasta Gdańska na przełomie lat 30 ubiegłego wieku. Drugi wątek to historia innej rodziny, gdzie centralną figurą jest ojciec powieściopisarza, który w 1945 roku przybył do Gdańska spod tarnowskiej wsi. Wreszcie mamy opowieść wtrąconą, opartą na koncepcie znalezionego rękopisu, czyli pamiętnika z XVIII wieku napisanego przez francuskiego libertyna, który także osiadł w Oliwie. Ale tak naprawdę rękopisy były dwa, drugim był niekompletny zapis nieznanej opery Ryszarda Wagnera.

I tu zawiązuje się kolejna gra literacko-muzyczna – opowieść o słynnym szczurołapie odnosi się do metaforycznie do świata, „który za chwilę spłonie”.

Poprzez swoich bohaterów Huelle ukazuje nam wiele wątków autobiograficznych, przyjaźń pomiędzy Niemką Gretą a chłopcem, przed którym odsłania bogactwo niemieckiej kultury, rozważa wiele wątków moralnych.

Najważniejszy wątek powieści dzieje się tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, autor bardzo wnikliwie pokazał również nieprawdopodobne zafascynowanie ludzi Hitlerem.

„Śpiewaj ogrody” nie jest książką łatwą do czytania, autor często posługuje się gwarą kaszubską i aby w pełni zrozumieć tekst trzeba sięgnąć do przypisów. Nie jest to książka dla czytelnika lubiącego literaturę łatwą, lekką i przyjemną.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się we wtorek 3 marca 2015 roku, tematem będzie „Kukułka” Antoniny Kozłowskiej.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: