Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27098071 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Lubeni

William Paul Young: "Chata"

29-03-2015

Rzadko zdarza się, aby książka wywołała tak silne emocje i  żywą dyskusję jak omawiana na marcowym spotkaniu DKK powieść „Chata” autorstwa Williama Paula Younga.
          Podczas rodzinnych wakacji nad jeziorem, zostaje porwana Missy, najmłodsza córka głównego bohatera Mackenziego Allena Phillipsa. W trakcie poszukiwań okazuje się, że sprawcą jest seryjny zabójca dzieci. Po pewnym czasie policja znajduje ślady wskazujące na to, iż w opuszczonej chacie w Oregonie rozegrała się tragedia. Nie udaje się odnaleźć ciała dziewczynki, a cała rodzina pogrąża się w żałobie. Wielki Smutek który opanował ojca nie opuszcza go pomimo upływu czasu. Pewnego zimowego dnia Mack dostaje list zapraszający go do chaty, którego nadawcą może być sam Bóg. Pomimo targających nim emocji i niepewności co tam zastanie decyduje się na zmierzenie się z własnymi koszmarami.
W chacie spędza weekend z Bogiem, Jezusem oraz Duchem Świętym, podczas którego rozmawia z nimio cierpieniu, smutku, miłości, wierze, przebaczeniu. Mack zarzuca Bogu, że ten nie kocha swoich dzieci jeśli pozwala na zabijanie niewinnych. Bóg jednak tłumaczy, że jego miłość przejawia się właśnie w tym, że nie ogranicza naszej wolności, że każdy z nas ma wolną wolę i może postępować jak uważa za słuszne. On ufa swoim dzieciom, że będą postępować właściwie. Bóg zawsze jest przy nas, musimy tylko otworzyć się na jego obecność.  „Chata” to nie książka religijna w potocznym tego słowa znaczeniu. Ale to książka o wierze, miłości i przebaczeniu. Nie sposób opisać zawartego w niej mądrego przesłania. Każde bowiem zdanie jest ważne, niesie w sobie duży ładunek pozytywnych emocji.

Z jednej strony trudnych a zarazem tak prostych i jasnych. Mam wrażenie, że po jej wnikliwym przeczytaniu człowiek staje się łagodniejszy, lepszy, inaczej postrzega otaczający go świat. Książki nie czyta się jak powieści,  czyta się ją jak przesłanie. Wszystkie Panie zgodziły się, że książkę tą powinien przeczytać każdy, niezależnie od wyznania i światopoglądu. Zawarte w niej treści są bowiem uniwersalne, bo czy nie wszyscy chcemy dobra, pokoju, wzajemnej miłości, przebaczenia.

Autor napisał książkę jako prezent dla swoich dzieci. Spotkała się jednak z tak dużym odzewem wśród przyjaciół i znajomych, że wydał ją na własny koszt, ponieważ żadne wydawnictwo nie było zainteresowane jej wydaniem. Myślę, że o jej wartości świadczy fakt, że w 2011 roku powieść przetłumaczono na 41 języków i wydano w ponad 15 milionach egzemplarzy. Beata Bieda ,DKK Lubenia


 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: