Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103298 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Leżajsku

Pavol Rankov: "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)"

20-01-2015

„Zdarzyło się 16 stycznia (albo kiedy indziej)…”- spotkanie DKK

 

            Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) to powieść, która zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody dziewiątej edycji Angelusa. Pavol Rankov i jego polski tłumacz Tomasz Grabiński znaleźli sposób, by pogodzić gusty krytyków i czytelników.

 Pavol Rankov opisał polityczne, społeczne i egzystencjalne losy swej ojczyzny, ale udało mu się w tę historyczną powieść wpleść barwną historię ludzi. Trzech młodocianych przyjaciół – Czech Jan, Węgier Peter i Żyd Gabriel – założyli się między sobą, że ten, kto pierwszy przepłynie długość basenu, zdobędzie prawo do pierwszeństwa w ubieganiu się o względy pięknej koleżanki, Słowaczki Marii. Zawody, przerwane przez drobny incydent, nie zostaną rozstrzygnięte przez następne 30 lat. W życie młodych bohaterów, zmuszonych do przejścia wężowym ruchem przez ten labirynt, wkroczą bowiem historia z polityką i nic już nie będzie takie samo.Im bardziej zawiła staje się środkowoeuropejska historia, tym bardziej Rankov stara się uklasycznić swoją powieść. Szlachetność postaw i trwanie przy podstawowych wartościach przynosi bohaterom – niejako na przekór podłym czasom – ocalenie. Natomiast przejrzystość języka i lekkość stylu chronią czytelników przed zagubieniem się w nieprzyjaznym świecie. „Zdarzyło się pierwszego września” jest podwójnym zwycięstwem literatury, która jednocześnie ocala i unieważnia. Ocala pamięć o pokoleniu, któremu przyszło żyć w heroicznych czasach i próbuje unieważnić absurdy XX-wiecznej historii. Albowiem, jak pisze Rankov :

„Wszystko jest wymyślone. Niczego nigdy nie było, nikt nigdy nie żył. Pierwszego września też nigdy nie było. Wszystko zdarzyło się komu innemu i kiedy indziej. W nienormalnych czasach”. – Bo może wszystko jest zmyśleniem. Poza Historią, której zmyślić się nie dało.

 Wypowiedzi klubowiczów:

  •  Rankov posługuje się charakterystycznym czarnym humorem, który miesza się z groteską i mrocznymi kartami dziejów Czechosłowacji.
  •  Ogromną zaletą jest prostota która jest główną siłą napisanej z epickim rozmachem powieści Rankova – panoramy dziejów, na tle której rozgrywają się jednostkowe losy.
  •  Dzięki absurdalnym epizodom powieść nabiera dodatkowych rumieńców.     

                                      

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: