Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27100146 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Haczowie

Eric Emmanuel Schmitt: "Intrygantki"

07-08-2015

Dnia 29 lipca 2015 w Gminnej Bibliotece Publicznej  w Haczowie miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego klubu Książki.

Tym razem przedmiotem dyskusji była książka Erica -Emmanuela Schmitta pt. „ Intrygantki. Éric-Emmanuel Schmitt – francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz, z wykształcenia filozof , zapisał się w pamięci naszych czytelników głównie za sprawą powieści pt. „ Oskar i pani Róża”. To  jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych powieści  tego znakomitego francuskiego pisarza, wyróżnionego w 2010 roku Le Prix Goncourt de la Nouvelle.
Tutaj warto nadmienić, że  wszystkie Biblioteki na terenie naszej gminy są w posiadaniu sporej ilości książek tego poczytnego autora. W swoich utworach bada kruchą naturę marzeń, wspomnień, impresji i wyobraźni.
Sięgając po kolejną lekturę tego autora oczekiwałyśmy podobnych wrażeń. A tu  proszę pełne zaskoczenie.  Oto kazuje  się , że książka pt. „ Intrygantki” to zbiór czterech całkowicie od siebie różnych dramatów. Pierwszy z nich zatytułowany „ Noc w Valognes ,” to utwór pełen humoru,  kąśliwych uwag i ironii. Drugi „Gość „ to utwór poruszający problem istnienia zła w świecie, którego człowiek nie jest w stanie zrozumieć. Trzeci „ Knebel’  to krótka opowieść o miłości odrzuconej przez innych, nierozumianej i potępianej. Czwarty równie  króciutki utwór , to „ Szatańska filozofia” , bardzo wymowny do którego Schmitt wplata sporą dawkę filizofii, za pomocą której próbuje wyjaśnić to, co dzieje się na świecie i dokonać oceny postępowania ludzi.
Podczas dyskusji padło stwierdzenie, że ten utwór  w porównaniu z wcześniejszymi trochę zawodzi. Jedna z pań chyba słusznie zauważyła, że, dobrze byłoby zobaczyć go na żywo w Teatrze. I rzeczywiście   Schmitt potrafi tak stworzyć scenerię swoich utworów, że niemal czujemy jakbyśmy siedzieli pod sceną. Panie  „klubowiczki „ uznały jednogłośnie, że najbardziej zapada w pamięć utwór pt. „Gość” oraz „Knebel”. Zawarty w nich realizm sprawia, że  są to historie napisane dla wszystkich.
 Oczywiście na przeczytanie tej książki potrzeba odpowiedniego miejsca i czasu, z pewnością jednak w którymś momencie warto sięgnąć po taką lekturę. Konieczne!
 
 
Wszyscy, którzy lubią dobrą literaturę, powinni ją mieć na swojej półce. Koniecznie!
 
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: