Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105687 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Irena Matuszkiewicz: "Szepty"

05-06-2014

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ. „SZEPTY” I. MATUSZKIEWICZ.
Spotkanie grupy członków DKK – Filia nr 8 

 

 

Lubić i rozumieć znaczy więcej niż kochać.

 Drugie spotkanie DKK  w Filii nr 8 WiMBP w Rzeszowie poświęcone było dyskusji na temat książki Ireny Matuszkiewicz „Szepty”. Jest to opowieść o trudnych relacjach między matką a córką, oraz o potrzebie niezależności w każdym wieku. Książka porusza w ciekawy sposób rzadko we współczesnej literaturze omawiany temat miejsca w społeczeństwie i rodzinie osoby starszej. Nie jest to jednak typowa powieść psychologiczna. Lektura jest lekka i łatwa w odbiorze, nie brak w niej humoru i dystansu do świata. Główną bohaterką powieści jest Felicja Lipecka zwana przez wszystkich Funią, która przeprowadza się do domu córki i jej rodziny. Nie czuje się tam jednak najlepiej, nie odpowiada jej atmosfera ciszy i spokoju, ani troskliwa opieka, którą próbują zapewnić jej domownicy. Wspaniale natomiast czuje się w towarzystwie ALEBABEK. To grupa zabawnych, starszych pań w różnym wieku, które spotykają się regularnie i wzajemnie pomagają sobie w kłopotach. Powieść podzielona jest na trzy części. W pierwszej części narrator przedstawia (poprzez liczne retrospekcje) życie, myśli i uczucia głównej bohaterki. Wolny czas Funia spędza słuchając muzyki w Internecie oraz spisując wspomnienia ze swojego bardzo smutnego i dramatycznego życia, w którym również zdarzały się radosne chwile i sukcesy napawające ją dumą. Druga część to jakby osobna opowieść córki Funi – Danieli, która przeczytawszy zapiski matki, postanawia opisać te same sprawy, ale ze swojego punktu widzenia. Trzecia część, najkrótsza z całości, przedstawia wydarzenie widziane oczami niebiorącego w akcji udziału obserwatora.

 

Książka ta stawia przed czytelnikami wiele ważnych pytań: – Która z bohaterek napisała prawdę? A która nie? Być może żadna z nich. – Czy możliwe jest mieszkanie pod jednym dachem z bliską osobą w ogóle jej nie znając?

 

oprac. Małgorzata Świder

 

Szepty to lekka i miła lektura, która jednak porusza ważne życiowe tematy.

Barbara Karnasiewicz

 Życie to sztuka kompromisów, należy włączyć przede wszystkim rozum, ale też sumienie i serce, aby nie tylko sobie układać wygodne życie, ale też patrzeć, by tej drugiej osobie nie działa się krzywda. W tym konkretnym przypadku żadna ze stron nie była skłonna do ustępstw. Czegoś zabrakło w relacji matka – córka.

Teodora Turzańska

Szepty Ireny Matuszkiewicz to książka napisana z humorem i znawstwem realiów Polski z czasów wojny i po wyzwoleniu. Zaakcentowane zostały różnice międzypokoleniowe. Bohaterka, 80-letnia Funia to kobieta dzielna, zdolna i pracowita, spełnia swoje marzenia. Postać ciepła i sympatyczna. Autorka wprowadza w narrację wiele popularnych określeń i powiedzeń, które w literaturze przetrwają na dłużej. 

Regina Nachacz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: