Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107743 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Anna Łacina: "Telefony do przyjaciela"

07-03-2014

„Nie narzekaj, że masz pod górkę, skoro zmierzasz na szczyt".


Pierwsze spotkanie DKK w nowym roku rozpoczęło się od dyskusji na temat książki „Telefony do przyjaciela” A. Zgierun-Łaciny. Książka z pozoru lekka, porusza ważne i uniwersalne tematy. Poznajemy dwie główne bohaterki - siostry - Ankę i Marzenę. Anka jest bardzo spokojna i pełna refleksji, uwielbia szachy, spacery po lesie, boi się pływać i wstydzi się swojej dysleksji, Marzena jest niezwykle wesoła i energiczna, uprawia sporty, kocha pływać i żeglować, spotyka się z przyjaciółmi, uwielbia koncerty i poznawanie nowych ludzi oraz miejsc. Anka zakochuje się w mgnieniu oka, a mimo to wciąż czeka na miłość swojego życia, natomiast Marzena ma wielu adoratorów, jest świetna w nauce i uwielbia pisać obszerne listy. Kiedy w życiu obu dziewcząt pojawia się Krzysztof, siostrzana lojalność staje pod wielkim znakiem zapytania….
Jak się okazuje Marzena choruje na rozszczep kręgosłupa i wodogłowie (RKiW), dlatego też od dziecka jeździ na wózku inwalidzkim. Mimo to jest niebywale silna i pełna życia, wytrwale dąży do wyznaczonego przez siebie celu. Jest niezależna, nie oczekuje pomocy ze strony innych, bo świetnie sobie sama radzi w codziennych trudnościach, które funduje jej życie. Nie lubi współczucia ze strony innych ludzi, chce, aby traktowali ją jak pełnoprawnego członka społeczeństwa, a nie jak UFO. Wbrew pozorom, Anka również potrzebuje akceptacji i zrozumienia, i to właśnie ona czuje się tą gorszą siostrą, zazdrości Marzenie pasji i energii z jaką podchodzi do życia, ma również swoje problemy
i niejedną życiową barierę do pokonania.
Książka skłoniła nas do dyskusji na temat samoakceptacji, zdrowego szacunku do samego siebie oraz wytrwałości w pokonywaniu przeszkód. To właśnie akceptacja jest kluczem do pewności siebie, zrozumienia innych oraz pozytywnych zmian we własnym życiu. Faktem jest, że osobom niepełnosprawnym jest znacznie trudniej w życiu, jednak niepełnosprawność, wcale nie musi być przeszkodą w cieszeniu się z życia i walki o tolerancję. Jak się okazuje, każdy z nas ma taką barierę, którą ciężko jest pokonać. Ale jak mówi sama autorka słowami swoich bohaterów: „nie narzekaj, że masz pod górkę skoro zmierzasz na szczyt”.
oprac. Agnieszka Dworak
 
"Książka ta pokazuje, że czasem zdrowy rozsądek przegrywa walkę z ciekawością, pasją i obowiązkiem. Daje to możliwość poznania samego siebie oraz podążania ku jednej wielkiej przygodzi, jaką jest życie."
Kasia
 
„Książka jest świetna! Jest dobrze napisana, ma wielowątkową fabułę, wciągającą akcję, ciekawych i prawdziwych bohaterów, z których najbardziej zapada w pamięć Marzena”
Aga
 
„Telefony do przyjaciela” to ciepła lektura o miłej atmosferze, która tylko z pozoru wydaje się być lekka, bo tak naprawdę porusza ważne tematy.”
Weronika
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: