Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27102904 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Racławówce

Catherine Collier: „Córka Magdy”

27-01-2014

"Córka Magdy" opowiada historię Magdy Janek oraz Heleny- jej córki

Akcja zaczyna się w Walii w latach sześćdziesiątych, jedna z głównych bohaterek powieści-Helena przygotowuje się do ślubu z Nedem.  Z pochodzenia jest Polką, jej matka Magda, straciła ukochanego męża  w czasie masakry rodzinnej wsi pod Zamościem podczas wojny. Młoda kobieta wraz z wieloma innymi dziewczętami została wywieziona do Niemiec na roboty. Po zakończeniu wojny z obozu wysiedleńców trafiła do Walii. Do Polski nigdy nie wróciła twierdząc że bardzo obawia się komunistów. Tymczasem wszczepia Helenie głęboki patriotyzm do „kraju lat dziecinnych” poprzez piękne opisy rodzinnej wsi: sielskie krajobrazy, niezapomniany smak potraw w rodzinnym domu, zapachy kwiatów i drzew, piękno ojczystego języka.
       Kiedy Magda umiera, Helena postanawia pochować jej prochy w rodzinnej wsi, przy ukochanym mężu (Magda została skremowana i jej prochy znajdują się w urnie z którą Helena się nie rozstaje aż do dnia pogrzebu w Polsce). Podróż za żelazną kurtynę nie wydaje się być miłą wycieczką, ale dziewczyna uważa to za swój obowiązek, pokonuje obiekcje najbliższych i rusza w pełną zagrożeń podróż. Jednak sama droga to nic w porównaniu z tym co zastanie na miejscu.”Morze niechęci” z którym się spotyka na każdym kroku, rewelacje na temat faktycznego pochodzenia Heleny; rodzina która tak naprawdę nie jest prawdziwą rodziną budzi szok u Heleny. Do końca też nie wiadomo która część duszy „Heleny” dojdzie do głosu: polska czy walijska? Kogo wybierze, Neda czy Józefa? Książkę czyta się jednym tchem, szkoda tylko że autorka nie poznała prawdziwych realiów lat 70 w Polsce. Opisy „pozamykanych na kłódkę kościołów, czy księży bez święceń kapłańskich odprawiających msze albo żenująca bieda i brud w hotelach stolicy, autobus który kursuje raz na trzy dni do Zamościa to historie wyssane z palca!
      Sama fabuła jest interesująca, problematyka wywożenia dzieci do III Rzeszy, brutalne postępowanie żołnierzy niemieckich oraz sowieckich, niezabliźnione nigdy rany w psychice wielu kobiet to temat smutny ale prawdziwy.
Jednak dla młodej osoby, która nie pamięta realiów Polski lat 60-70- tych a historia też niewiele na ten temat  mówi, taka książka nie może być odniesieniem.Za dużo fantazji za mało faktów! I taką opinię wyraziło gros dyskutantek.
Moderator DKK w Racławówce H.K.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: