Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104999 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Przeworsku

Gilis Trelett: „Katarzyna Aragońska. Hiszpańska Królowa Henryka VIII”

20-01-2014

Ostatnie styczniowe spotkanie naszego DKK przebiegało w gorącej atmosferze dyskusji nad książką historyczno-biograficzną "Katarzyna Aragońska". Recenzję z tej książki napisała jedna z klubowiczek, chciałabym tylko dodać, iż jestem pod dużym wrażeniem wiedzy historycznej klubowiczek. Doskonale orientują się w tej epoce, znają realia, fakty historyczne, dynastie, powiązania rodzinne  całej ówczesnej Europy. I takie właśnie książki należą do ich ulubionych.

     Książkę Gilisa Treletta „Katarzyna Aragońska – Hiszpańska Królowa Henryka VIII” miałyśmy przyjemność przeczytać na przełomie 2013/2014 roku.

 Z ogromną rzetelnością, zaskakującą dokładnością przekazu autor przedstawia historię życia Katarzyny – królowej. Katarzyna wychowana była przez nowoczesnych na tamte czasy rodziców Izabelę Kastylijską, najpotężniejszą kobietę w Europie, królową matkę i Króla Ferdynanda we wielokulturowej Hiszpanii na jedną z czterech najlepiej wykształconych kobiet Europy.Autor podkreśla, że jedyną słabością Katarzyny była jej płeć. Główną strategią polityki Izabeli dotyczyła małżeństw jej córek. Dlatego trzyletnią Katarzynę zaręczono z dwuletnim Arturem synem Henryka VII. Od tego czasu mała księżniczka zostaje przyuczona do roli królowej. Szczególną uwagę przykładaną do wykształcenia można poprzeć przykładami. Katarzyna nauką czytania i pisania rozpoczęła w wieku sześciu lat, uczyła się łaciny, języka angielskiego, francuskiego, miała ogromną bibliotekę i własne szachy.Wiedza i erudycja Katarzyny wywarła duże wrażenie na Erazmie z Noterdamu. Moralna i religijna edukacja Katarzyny pomogła jej w konieczności zachowania opanowania, dyskrecji, przyzwoitości. Przemiana Katarzyny z hiszpańskiej infantki w angielską księżniczką miała początek z chwilą zawarcia ślubu z Arturem. W krótkim czasie musiała poznać nowe zasady, zwyczaje i etykietę. Stosunki polityczne pomiędzy Hiszpanami, a angielskim Henrykiem VII miały odzwierciedlenie w życiu Katarzyny. Musiała się przystosować do surowych warunków angielskich zamków. Śmierć Artura, szare otoczenie doprowadziło do depresji księżnej. Pozostająca w obcym kraju wdowa traciła zaufanych ludzi. Drugi ślub Katarzyny z Henrykiem był skromny, miał prywatny charakter, był początkiem zmian w historii Anglii. Młodzi zaprowadzili nową idee sprawowania władzy. Katarzyna szybko weszła w rolę królowej. Godnie reprezentowała Henryka, brała udział w negocjacjach, była królową zabaw, uczt i polowań. Wystawne życie, demonstrowanie bogactwa przede wszystkim przed wrogami, przyjemność wydawania pieniędzy na biżuterię i tkaniny stanowi tło starań królowej o przedłużenie dynastii. Przeżyła tylko jedna córka Henryka i Katarzyny - Maria. Katarzyna wykazuje się tu w roli kochającej matki, wychowującej córkę na królową w warunkach pozoru wolności intelektualnej kobiet. Katarzyna miała ambicje być królową, a nie żoną króla. Po odmowie złożenia zgody na rozwód z Henrykiem Katarzyna odczuła duży szacunek Anglików. W dramacie procesu rozwodowego rolę pierwszoplanową odgrywa Katarzyna. Kampania fałszu, obłudy, donosicielstwa Henryka przeciw żonie nie odniosła spodziewanych rezultatów. Należy podkreślić zachowawczą rolę Papieża w sprawie rozwodowej. Katarzyna wycofana z polityki cały czas zachowała swoją miłość i wierność Anglikom. Książkę G. Tremletta jest bardzo wiarygodna, napisana lekkim językiem, nie jest typową książką historyczną, omija nużące czytelnika daty. Wiernie odzwierciedla zwyczaje, życie i obyczajowość w ówczesnej Anglii. Należy podkreślić dużą pracę i wysiłek autora w napisanie tak rzetelnej książki.

 Z punktu widzenia naszych klubowiczek to najlepsza z dotychczas przeczytanych przez nas książek. Jednomyślnie stwierdziłyśmy, że historia życia Katarzyny jest pełna zakrętów. Podkreśliłyśmy sprzeczność w postaci królowej, która z jednej strony wychowana do posłuszeństwa, chce mieć dużo do powiedzenia. Nietuzinkowa kobieta, która z wiary czerpie siłę. Książka jest pięknie wydana, czytelna czcionka, pomocne w czytaniu jest drzewo genealogiczne rodziny królewskiej. To wszystko zachęca do zapoznania się z pozostałymi pozycjami wydawnictwa Astra dotyczącymi dynastii Tudorów.

 Barbara Markiewicz

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: