Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27097926 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Osieku Jasielskim

Barbara Kosmowska: "Ukrainka"

11-02-2014

Najtrudniej pogodzić się Iwance z samotnością . Z tą nieludzką zapłatą, jaką otrzymała za pracę i miłość.”

 
Iwanka to główna bohaterka powieści, o której dyskutowała młodzież gimnazjalna w ramach spotkania DKK w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osieku Jasielskim 6 lutego 2014 roku. Książka B arbary Kosmowskiej jest smutna, ale młodzież stwierdziła, że warta poznania, bo uczy, wskazuje pewne cechy, których nie chcemy zauważyć u siebie i innych. Dlaczego? Bo życie zbyt szybko pędzi do przodu, bo nie mamy czasu, bo wydaje nam się, że jesteśmy w porządku, bo… no właśnie wciąż jest jakieś „bo…”. Tymczasem ludzie są dobrzy i źli, samotni i niezwykle towarzyscy, są wrażliwi i bezwzględni. Cała galerię ludzkich typów, wśród których i my jesteśmy, przedstawia autorka „Ukrainki” na kartach swojej książki.
Iwanka to niezwykle wrażliwa, utalentowana i delikatna dziewczyna. Przyjechała do Polski, aby spełnić marzenia o własnym domu i szczęściu u boku ukochanego Mykoły. Chłopaka, do którego przyjechała, kochała miłością bezwarunkową, taką „do końca życia”. Zderzenie marzeń z rzeczywistością okazało się bolesne. Tęsknota za matką, ojczyzną, praca ponad siły wgospodarstwie ogrodniczym, złe traktowanie ze strony pracodawców, poniżanie i niemal niewidoczne, ale wyczuwalne, oddalanie się ukochanego Mykoły.
W powieści splata się kilka wątków, które wiążą bohaterowie i tworzą ciekawą całość. Na uwagę zasługują postacie matek (pani Wolska, matka Mykoły, matka Iwanki, Krystiana). Te kobiety ,chociaż bardzo się starają, nie potrafią lub nie umieją dać swym dzieciom tego, czego od nich oczekują. Młodzież doszła do wniosku, że matka powinna po prostu BYĆ i to jest najważniejsze. Nie powinna układać dziecku życia według własnego scenariusza, bo każdy musi je przeżyć po swojemu.
Nie warto też układać schematów, gotowych wzorów życiowych sytuacji, bo rzeczywistość przeważnie zaskakuje.
 Iwanka została zamordowana. Dlaczego? Czy tak musiała zakończyć się powieść? Czy Krystian był naprawdę złym człowiekiem? Próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na te i inne pytanie, ale dyskusję zakończyliśmy stwierdzeniem, że jest to powieść „o niespełnionych marzeniach”. Ale to nikogo nie ma prawa pozbawiać marzeń, bo one nadają życiu sens.
Czasem bardzo krótkiemu życiu, ale naprawdę WARTO!
                                                                                                Zofia Ciomcia
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: