Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27097956 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Mielcu

Joel Neeman: "Byliśmy przeszłością"

10-02-2014

Joel Neeman była dzieckiem kibucu – kilkusetosobowej wspólnoty na ziemiach obecnego Izraela. Ruch kibucowy był rodzajem socjalistycznej utopii, swoistym eksperymentem społecznym realizującym idee równości, wolności i sprawiedliwości społecznej.

Autorka kreśli autobiograficzną opowieść o swoim dorastaniu we wspólnocie w kibucu w Jechiam w latach 60.-70. XX wieku. Należała do szesnastoosobowej grupy dziecięcej „Narcyz” składającej się z dzieci węgierskich osadników żydowskiego pokolenia.
Opowieść Joel Neeman jest specyficzną, emocjonalną narracją. Autorka swoje autobiograficzne „ja” zamienia na „my”.  Odpowiada to systemowi funkcjonowania kibuców rezygnujących z indywidualizmu i wszelkiej własności prywatnej. Kibuce rozwijały idee socjalistyczne, oparte na równym podziale pracy i własności. Jedną z naczelnych zasad ideologii kibuców było odrzucenie „burżuazyjnych” zasad wychowania dzieci w duchu zerwania klasycznych więzi rodzinnych. Autorka snuje swoją opowieść o dzieciństwie i dorastaniu w kolektywie. Dzieci od najmłodszych lat oddzielane od rodziców staną się ofiarami systemu, którego eksperymentalne idee zaważą na życiu psychicznym setek, tysięcy młodych ludzi. W kibucu współistniały bowiem światy równoległe – dorosłych i dzieci, które wzajemnie się nie zazębiały. Cały system kibucowy był sztucznie podporządkowany realizacji pomysłów, a odrzucał człowieka, jako jednostkę samą w sobie. Podporządkowywał ją wspólnocie.
Joel Neeman opowiada o doświadczeniach swoich rówieśników, utopijnego społeczeństwa złożonego na ołtarzu utopijnej ideologii.
Książka „Byliśmy przyszłością” zainspirowała nas do żywej dyskusji. Pewnym zastrzeżeniem odnośnie tej publikacji był nieco nudnawy styl, być może wynikający z faktu występowania bohatera zbiorowego. Zgodnie stwierdziliśmy, że brak oparcia fabuły na konkretnej historii, który by „wciągnęła” w historię kibucowego społeczeństwa.
 
W przyszłym miesiącu „Skazana” Hannah Kent.    
Marta Nowakowska 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: