Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27099003 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Sieniawie

Jerzy J. Fąfara: " 18 znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajnie"

01-10-2013


Ta książka jest wyjątkowym zapisem ludzkiego życia, miłości, tragedii, niewyobrażalnych przeżyć, doznań, doświadczeń i szczęścia, zwykłego ludzkiego szczęścia jej bohaterów.

Na pierwszym po wakacjach spotkaniu rozmawialiśmy o książce Jerzego J. Fąfary 18 znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajnie. To literacka biografia przedstawiająca niezwyczajne losy oraz talent jednego z najwybitniejszych twórców awangardowych na świecie.To biografia pochodzącego z Rzeszowa Józefa Szajny – malarza, scenografa, reżysera.

Książka Fąfary nie jest typową biografią. Autor łączy w niej elementy reportażu, pamiętnika, wywiadu i filozoficznej rozprawy na temat możliwości ludzkiej psychiki, co pozwoliło mu w sposób ciekawy ukazać kilka lat z życia Szajny  - od wybuchu wojnyi aresztowania w Rzeszowie po pobyt w Auschwitz.Klubowicze przyznali, że stosowane przez autora liczne retrospekcje wymagają od czytającego skupienia, a opisy życia obozowego mocno poruszają i zapadają w pamięć.  Duże wrażenie na młodych czytelnikach zrobił opis pobytu Szajny w celi 90 X 90, jego walka z własnymi słabościami. Kolejną poruszającą sceną jest spotkanie  pod ścianą śmierci głównego bohatera z Benedyktem XVI. Spośród wielu postaci pojawiających się w książce czytelnicy zwrócili uwagę na wspominaną przez jednego z przyjaciół Szajny siostrę Marię –pielęgniarkę z obozowego szpitala, która niejednokrotnie narażała swoje bezpieczeństwo niosąc pomoc więźniom.

Historia Szajny i jego powojenny losy sprowokowały rozmowę  na temat współczesnego teatru i stosunku młodego widza do sztuki teatralnej.

 

w”.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: