Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103184 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Roald Dahl: "Charlie i fabryka czekolady"

25-04-2013

Podczas kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży rozmawialiśmy o książce Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”. Uczestnicy mogli wybrać się w literacką podróż do krainy marzeń wszystkich łakomczuchów – królestwa czekolady. Autor książki zaprosił nas do niezwykłego świata, poruszając jednocześnie wiele problemów z życia codziennego.
Głównym bohaterem powieści jest Charlie Bucket, chłopiec mieszkający wraz z rodzicami i dziadkami w ubogiej chatce. Pomimo, że mieszka obok tajemniczej fabryki produkującej słodycze, na czekoladę może sobie pozwolić raz do roku, w dzień urodzin. Ogromną fabryką zarządza tajemniczy Willy Wonka, uchodzący za dziwaka i samotnika. Pewnego dnia postanawia on otworzyć bramy swojej fabryki dla pięciu szczęśliwców, którzy odnajdą złoty bilet w słodyczach Wonki. Najmłodsi angażują swoich rodziców i za wszelka cenę pragną odnaleźć upragniony kupon, kupując ogromne ilości batonów i cukierków. Charlie skrycie marzy o odwiedzeniu fabryki i los się do niego uśmiecha- zostaje ostatnim właścicielem biletu wstępu. Wśród wybrańców znajdują się : Augustus Gloop, Veruca Salt, Mike Teavee i Violet Beauregarde. Każde z dzieci ma jakąś wadę, która w trakcie odwiedzania fabryki czekolady zostaje zdemaskowana. Wśród nich wyróżnia się tylko Charlie, zafascynowany fantastycznym światem, jest pokorny i nie ulega licznym pokusom. Jego cierpliwość i skromność zostają nagrodzone.
Książka „Charlie i fabryka czekolady” to powieść zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, ponieważ porusza uniwersalne problemy takie jak ubóstwo, a bogactwo oraz rola rodziny w życiu człowieka. Autor stawia naprzeciwko siebie opozycyjne wartości, podkreślając, że tylko dobro, pokora, cierpliwość, uprzejmość zostają nagrodzone. Pisarz napomina nas, że nawet łakomstwo ma swoje granice. Najlepiej przekonały się o tym dzieci oraz ich rodzice, odwiedzając fabrykę czekolady, która ukazała kim naprawdę są. Willi Wonka to współczesny czarodziej, potrafiący odkryć prawdziwe wnętrze człowieka. "Charlie i fabryka czekolady” to powieść bardzo uniwersalna, pokoleniowa, podkreślająca wartość rodziny i wychowania. Pieniądze to tylko środek, niezaspakajający potrzeb miłości, przyjaźni i dobra.
Uczestnicy spotkania porównywali książkę i adaptację filmową – „Charlie i fabryka czekolady”, wskazując różnice i podobieństwa. Dzieci zauważyły, że każdy inaczej wyobraża sobie bohaterów i fabrykę czytając książkę, a reżyser z góry narzuca swoją własną interpretację i perspektywę. Oceniając powieść, klubowicze wymieniali same jej zalety, takie jak: humor, niezwykła fantazja i pomysłowość, zabawni bohaterowie oraz pozytywne zakończenie. Charlie to sympatyczna postać, która może nauczyć każdego z nas bycia lepszym człowiekiem.
Oprac. Marcelina Janisz
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: