Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27101572 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Nagoszynie

Paweł Beręsewicz: "Czy wojna jest dla dziewczyn?"

07-10-2013

26 września w Bibliotece Publicznej w Nagoszynie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, na którym omawiano książkę Pawła Beręsewicza ,,Czy wojna jest dla dziewczyn?”

Książka przedstawia historię małej Elki w czasie II wojny światowej. Tata dziewczynki musiał pójść walczyć o wolność ojczyzny, potem ukrywał się. Elka nie miała z nim kontaktu. Mama – lekarka, była dzień i noc w pracy, gdyż wielu rannych potrzebowało pomocy. Gdy pierwszy raz mama poprosiła Elkę o pomoc przy rannym, dziewczynka „zrozumiała wtedy, że nadeszły dziwne czasy”. Elka musiała nagle nauczyć się dochowywać tajemnicy, radzić sobie samemu, a nawet zakładać opatrunki. Pewnego dnia mama zniknęła w czeluściach czarnego samochodu, odprowadzona przez żandarmów z dwoma karabinami wycelowanymi w jej plecy. Elka została sama. Jej tata nie powrócił z wojny – zginął. Mama wróciła z Oświęcimia schorowana.
To książka, w której nie ma beztroskiego tonu ani szczęśliwego zakończenia. Historia kilkuletniej dziewczynki Elki, której wojna zabiera cały świat: silne i opiekuńcze ramiona taty oraz ciepłe i bezpieczne objęcia mamy.
Znalazło się w niej miejsce na odrobinę uśmiechu i dziecięcej radości życia. Jest też proste postrzeganie skomplikowanego, naznaczonego wojną świata oraz wiara w lepsze jutro. Są wreszcie zupełnie „niewojenne”, ale bardzo poważne problemy zwykłej, spragnionej zabawy i przygód kilkuletniej dziewczynki.
Paweł Beręsewicz w ciepły, zrozumiały dla małego i dorosłego czytelnika sposób ukazał emocje i uczucia dziecka – świadka trudnych czasów II wojny światowej, a Olga Reszelska ubrała je w subtelne ale wyraziste ilustracje. Całość oswaja małego czytelnika z trudnym tematem, inspiruje do zadawania pytań i wysnuwania wniosków.
Książka ta wskazuje , mimo panującego wokół codziennego zgiełku, do zastanowienia się nad sprawami ważnymi i najważniejszymi, a mała bohaterka zamieszkała myślach naszych na bardzo długo.
 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: