Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27100816 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Mielcu

Listopadowe morderstwa

03-12-2013

 Listopadowe morderstwa

Tematem przewodnim spotkania (listopadowego)  mieleckiego Klubu była twórczość Joanny Chmielewskiej. Autorka, uznawana królową polskiego kryminału, zmarła niedawno w Warszawie, po długiej chorobie, przeżywszy 81 lat. Chmielewska, a  właściwie Irena Barbara Kuhn z domu Becker , urodziła się w 1932 w Warszawie, zmarła 7 października 2013. Pisała powieści, kryminalne, sensacyjne, komedie obyczajowe, książki dla dzieci i młodzieży, poradniki. Wydała także siedmiotomową autobiografię i książkę kucharską. Ta nietuzinkowa postać była jedną z najpopularniejszych polskich pisarek. Napisała ponad 70 książek, których sprzedaż przekroczyła sześć milionów egzemplarzy (a w Rosji 8 mln). Chmielewska była ciekawą osobowością. Zadeklarowana hazardzistka, miłośniczka koni, kotów,  hobbystka bursztynów z nieodłącznym papierosem w dłoni. Krytycy cenią jej twórczość nie tylko za świetną fabułę, ale także za wyjątkowy humor i staranność w opisie obyczajowego tła.Zadebiutowała (jako prozaik) na łamach Kultury i życia w 1958 r. W 1964 r. wydała sensacyjną powieść Klin - o architektce Joannie ze skomplikowanym życiem uczuciowym i wplecionym w nie wątkiem kryminalnym (na podstawie książki powstał film Jana Batorego Lekarstwo na miłość w 1966 r.).

Także w gronie Klubowiczów nie zabrakło miłośników tej autorki. Wśród rozmów o trupach przewijały się takie tytuły jak: Lesio ; Całe zdanie nieboszczyka ; Wszyscy jesteśmy podejrzani , Wszystko czerwone ; Drugi wątek. Każdy  z nas przeczytał inną książkę Chmielewskiej, stąd dyskusja była wielokierunkowa, ale tylko z pozoru. Ponad konkretne wątki przebijała genialność autorki, jej niesamowite poczucie humoru i wyjątkowe słownictwo. Głównymi miłośniczkami Chmielewskiej - na mieleckim Klubie są nasze Ewy (w liczbie 3) i to one chyba nadawały ton rozmowie. Wieczór upłynął nam bardzo przyjemnie. W grudniu zaś nadal  utrzymujemy linię kryminalną i czytamy Człowiek nietoperz Jo Nesbø.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: