Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27098386 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Lutoryżu

Abe Kobo: "Kobieta z wydm"

22-02-2013

Książka „Kobieta z wydm” zaliczana jest do arcydzieł literatury światowej. Tematem książki jest historia nauczyciela, z zamiłowania entomologa, który podczas kilkudniowego urlopu postanowił poszukać nowych gatunków owadów do swojej kolekcji. Udał się na tereny piaszczyste i dotarł do małej wioski nad morzem. Tam zastała go noc. Wieśniacy zaproponowali mu nocleg w domu zamieszkałym przez kobietę, który znajdował się w głębokiej jamie piasku. Następnego dnia odkrył, że drabina, po której zszedł, zniknęła, a on nie może się wydostać. Od kobiety dowiedział się, że mieszkańcy wsi utrzymują się ze sprzedaży piasku wydobywanego za darmo przez ludzi mieszkających na wydmach. Niki Jumpei został uwięziony w jamie i zmuszony do pracy. Miał też zastąpić męża kobiety, która straciła rodzinę. Znalazł się w absurdalnej sytuacji bez wyjścia.
Panie zapytane o odczucia towarzyszące im podczas czytania książki, wymieniały złość, bunt, niedowierzanie, zdziwienie, poczucie niesprawiedliwości, ale też uczucie klaustrofobii z powodu wszechobecnego piasku, którego ziarenka były w ciągłym ruchu, wysypywały się z każdej strony, miało się nieodpartą chęć wytrzepania piasku spomiędzy kartek książki. Stwierdziłyśmy, że ten piasek, który można uznać za „głównego bohatera” ma znaczenie symboliczne. Przecież my w życiu codziennym często jesteśmy zasypywani ogromną ilością różnych spraw, informacji, zdarzeń i musimy się ciągle odkopywać i otrząsać aby przetrwać i nadal istnieć.
Zastanawiałyśmy się również nad zakończeniem książki. Dlaczego mężczyzna nie uciekł, kiedy już mógł spokojnie wydostać się z jamy po wiszącej drabinie? Może dlatego, że kiedy cel jest blisko, odsuwamy moment jego osiągnięcia, bojąc się, że wtedy nie zostanie nam już nic do zrobienia? Ale przecież zawsze możemy sobie wyznaczyć kolejny cel. Być może takie zakończenie świadczy o przewrotnej naturze człowieka. Kiedy się nas do czegoś zmusza, próbujemy się temu sprzeciwiać, ale w momencie, kiedy mamy wolny wybór, wszystko się zmienia. A może bohater uznał, że pozostając w jamie pomimo, iż jego życie będzie pełne przeciwieństw i trudów, to jednak będzie bardziej wartościowe niż to, które wiódł zanim wyruszył w poszukiwaniu owadów…
W tej niezbyt grubej książce tkwi wiele mądrości dotyczących naszej egzystencji. Zachęcamy do lektury.
Urszula Knutel
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: