Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27169595 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Lesku

Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry

13-09-2013
Już po raz drugi w Polsce odbyło się czytanie dzieł polskich autorów. Akcja ta jest zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego i swym zasięgiem objęła wiele miejsc w Polsce. Tym razem sięgnięto po twórczość bardzo bliskiego Bieszczadom Aleksandra Fredry. Wielki komediopisarz przetrwał zawieruchy historyczne i polityczne. Wciąż jest czytany przez wielu i grany na teatralnych scenach, nie tylko w Polsce.
Dzieła Aleksandra Fredry są ponadczasowe, wciąż śmieszą, bawią, a przede wszystkim uczą.
Do pięknej akcji włączył się również Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece Publicznej w Lesku. Podczas spotkania uczestnicy szczególnie akcentowali związki Aleksandra Fredry i jego rodziny z naszym terenem, wszak bywał on w Lesku, w Hoczwi oraz w Cisnej. Czytano „Kamień nad Liskiem”, czyli fredrowską wersję powstania kamienia leskiego. Według Fredry jest to zaklęta w kamień, wyzwolona dusza rozbójnika, którego od potępienia uratowała córka pana na leskim zamku - piękna Olga. Ona sama jako niewinna gwiazdka oświetla ten kamień każdego dnia.
Czytano także fragmenty pamiętnika „Trzy po trzy”, zawierającego szczegóły z podróży Fredry po Bieszczadach wśród nich były zabawne sytuacje i anegdotki z polowań.
Dzisiaj, po ponad 150 latach od ich napisania, wciąż można się śmiać nad sceną dyktowania listu przez Cześnika Dyndalskiemu, a rozmowy prowadzone przez panny Klarę i Anielę są podobne i wśród obecnej młodzieży. Te wesołe fragmenty komedii zostały pięknie przedstawione przez uczestniczki spotkania wywołując wiele śmiechu.
W twórczości A. Fredry są także niezwykle wesołe i mądre bajki dla dzieci (i nie tylko). Wszyscy z nas wychowali się na jego wierszach „Małpa w kąpieli” czy „Paweł i Gaweł”. Przesłanie płynące z tych bajek jest ciągle aktualne.
I choć nie było wśród uczestników spotkania w bibliotece zawodowych aktorów, którzy profesjonalnie czytaliby utwory Fredry, to jednak Panie stanęły na wysokości zadania. W czytane teksty wkładały wiele serca, a atmosferę tego wieczoru podkreśliły pięknymi strojami.
Spotkanie uzupełniły makiety Leszka Rejmańskiego przedstawiające nieistniejące już budynki związane z Fredrami czyli dworek Jacka Fredry - ojca Aleksandra oraz makieta zajazdu w Hoczwi, w którym również bywali Fredrowie.
Nad całością spotkania gdzieś z oddali czuwał Aleksander Fredro. Siedział sobie na obłoczku, uśmiechał się pod wąsem, i zwracał uwagę, że rady jakich udzielał sobie współczesnym nie straciły na aktualności i dzisiaj:
 
Nie ma większej ra­dości dla głupiego, jak znaleźć głupszego od siebie. 
 
Biada narodowi, który traci szacunek dla samego siebie.
 
Niejeden wielki człowiek, stojąc przed zwierciadłem zobaczy oszusta.
 
Z prawdą jak z ogniem: grzeje ale i pali zarazem.
 
Ja z nim w zgodzie?- Mocium Panie,
Wprzody słońce w miejscu stanie!
Prędzej w morzu wyschnie woda,
niż tu u nas będzie zgoda!
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: