Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27096846 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Kolbuszowej

Rasamund Lupton: "Potem", Antonina Kozłowska : "Kukułka"

27-09-2013

ROSAMUND LUPTON – POTEM

Rosamund Pluton – zanim rozpoczęła karierę pisarską tworzyła scenariusze. Zadebiutowała w 2010 roku powieścią „Siostra”, która wg „Sunday Timesa” była najlepiej sprzedającym się debiutem. W 2011 roku ukazała się druga powieść autorki – „Potem.” Książka została zakwalifikowana jako thriller psychologiczny. Jest opowieścią o zbrodni, ale przede wszystkim jest opowieścią o miłości, rodzinie i trudnych wyborach. Niezwykle emocjonalna, trzymająca w napięciu, mimo, że „trup nie ściele się gęsto”.

Fabuła osnuta została na wypadku/zbrodni, jaka dokonała się w szkole w dniu zawodów sportowych. Niespodziewanie wybucha pożar. Ciężko ranne zostają matka i córka, a ich ośmioletni syn/brat zostaje okaleczony psychicznie. W szpitalu - Grace i Jenny, z punktu życia poza ciałem próbują dojść do rozwiązania zagadki – kto chciał zabić, kogo i dlaczego? Nie jest to jednak klasyczne dochodzenie detektywistyczne. I nie chodzi tu o to, że śledztwo „prowadzą duchy”. Chodzi o przedstawione przez autorkę cudownie relacje pomiędzy matką, a córka, żoną, a mężem, miłość rodzicielska, dojrzewanie nastolatków i życiowe wybory, bo Jenny potrzebuje przeszczepu serca, a Grace jest w ciężkim stanie. To one stanowią prawdziwą treść książki. W tle rysuje się obraz drugiej rodziny. Bogatej, szczęśliwej i spełnionej. Okazuje się jednak, że nie tam miłość, gdzie bogactwo. Weryfikacji ulegają przyjaźnie, a także utrwalone postrzegania sąsiadów czy znajomych.. Dynamiczna, świetnie zbudowana narracja nie pozwala oderwać się od lektury. W momencie, kiedy wydaje się czytelnikowi, że już wie, kto dokonał przestępstwa, autorka przekierowuje akcję. Dokonuje tego płynnie, delikatnie i niezwykle błyskotliwie, tak, by lektura wciągnęła, a nie znużyła. Całość stanowi magiczną opowieść z elementami tragedii, brutalności i mnożącymi się zagadkami ludzkich wyborów.

ANTONINA KOZŁOWSKA – KUKUŁKA


Autorka – dziennikarka, tłumaczka i pisarka, niezwykle wrażliwa na świat, potrafiąca ubrać w słowa skomplikowane relacje międzyludzkie. Duże uznaniem cieszyły się jej dwie wcześniejsze powieści – „Trzy połówki jabłka” oraz „czerwony rower”. Sama siebie przedstawia jako „znawczynię problemów trzydziestolatek”.


Współczesna Polska i jej dwa podwórka. Kajzerówka – to osiedle tzw. upadłych zakładów pracy, zaś Słoneczna Dolina to nowożytne, zamknięte osiedle mieszkań młodych i bogatych pracowników korporacji. Oddziela je tylko blaszany płot. Stanowią jednak osobne światy. W nich zamieszkują Beata i Marta. Pierwsza z nich zajmuje dwupokojowe mieszkanie, wraz z matką i dwójką dzieci. Mąż po wyjeździe „na zarobek” za granice zostawia ją i buduje sobie życie od nowa. Praca na dwa etaty i problemy z zapewnieniem bytu rodzinie to jej powszechność. „Za płotem” żyje w szczęśliwym związku, posiadaczka świetnej pracy, dwóch samochodów i zasobnego konta w banku - Marta.
Te dwa światy spotykają się w momencie, kiedy Marta obsesyjnie dąży do posiadania dziecka, a Beata zrobi wszystko, by móc zapewnić godne życie własnej rodzinie. Obie podejmują decyzję, co do powagi, której nie do końca zdawały sobie sprawę. Doraźne problemy dnia codziennego i kłopoty doprowadzają je do sytuacji bez wyjścia. W książce nie ma etycznych dywagacji i wskazań złej i dobrej bohaterki. Obie cierpią i obie są ofiarami. Pokrzywdzonymi współczesnym światem i naszym pędem do…..
No właśnie do czego?
Książka bez patosu porusza problem bezpłodności i matek surygatek, ukazując jak wielki jest to problem społeczny. Nie ma tu żadnych porad typu „jak żyć?” Jest wzruszenie, zastanowienie i kawał dobrej literatury.
A zakończenie – wzrusza, oj wzrusza,


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: