Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105274 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Jaśle

Doris Lessing: "Znów ta miłość"

27-02-2013

                            Miłość to zaangażowanie

 
 26 lutego 2013 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki MBP w Jaśle spotkali się, aby porozmawiać o książce Doris Lessing” „Znów ta miłość”.To czym pogardzamy prędzej czy później dopadnie nas samych – to motto zdaje się przewijać przez całą książkę. Bohaterka, 65 letnia Sara Durham jest dyrektorką teatru „Zielony Ptak”, widzi siebie jako kobietę solidną. Nie podejrzewa nawet, że mimo dojrzałego wieku i życiowego doświadczenia, los zgotuje jej emocjonalną niespodziankę w postaci miłości do dużo młodszego mężczyzny.
I chociaż tytuł książki - „Znów ta miłość” wyraża zniecierpliwienie i dezaprobatę wobec tego uczucia, to lektura powieści pomaga zrozumieć człowieka oraz jego złożoną seksualność. Stanowi wnikliwe studium zakochania się ludzi w podeszłym wieku i oswaja z nim czytelnika – powiedziała B. Tora.
Wszelkie próby definicji pozostały bezowocne w myśl Lessing, że miłość ma tyle odcieni ile katalogi w sklepie z farbami. Każdy z rozmówców miał bowiem własną jej wykładnię. Miłość to zaangażowanie i kwestia świadomości. To ona potęguje radość, rozkosz i zawód – powiedziała aktorka B. Reyken.
Dr A. Bal zdefiniowała literackie ujęcie miłości na przykładzie Fausta. Widzi je w relacjach słownych między ludźmi. To sztuka połączenia konkretu i fantazji.
Na zakończenie oddajmy głos średniowiecznemu trubadurowi:
Ciało, serce i zmysły i duch
Na nią jedną wzrok zwrócony mam,
W nią jedną zasłuchany słuch.
 
MBP w Jaśle

„ Znów ta miłość” Doris Lessing

Główna bohaterka powieści Sara Durham doświadcza w późnym wieku miłości, która na nią spada znienacka w czasie jak najmniej odpowiednim z uwagi na okoliczności. Obiektem jej uczuć staje się młody aktor, który ją adoruje i wzbudza dawno nie odczuwane pożądanie. Sara myślała, że miłość jest nie dla niej, nie dla podstarzałej i trzeźwo myślącej kobiety. Również środowisko w którym pracowała, w Teatrze Zielony Ptak, określało ją jako „wypaloną uczuciowo damę”. Jakże się mylono! Czyżby nie wiedziano, że miłość jest ponadczasowa? Tylko, że na nią trzeba odwagi i nie mają do niej dostępu ci, którzy boją się śmieszności. Bo jeżeli nawet zakochani na starość, w gronie swoich rówieśników mogą liczyć na wyrozumiałość, to u młodych wzbudzają lekceważenie i rozbawienie.
Starzy ludzie oskarżają naturę o brak kompetencji i często słyszy się dowcip: „Panie Boże, jeżeli odebrałeś mi siły, to odbierz i chęci”. Dotknięci strzałą Amora bronią się przed cierpieniami psychicznymi, które taka miłość niesie ze sobą. Zdobyte życiowe doświadczenie pozwala im na opracowanie „technologii” samotności w dziedzinie uczuć. Nadzorują własny smutek, uruchamiają resztki zdrowego rozsądku, który im radzi ; łatwiej jest zaspokoić pożądanie, trudniej jest uwierzyć i zdecydować się na miłość. Ta nieustanna czujność ma być sposobem na uniknięcie stanu zauroczenia czy zakochania. Zamykają drzwi za ogarniającym pożądaniem, które może przekreślić wszelki argument moralny. Boją się straty obiektu swojej miłości, ponieważ boją się udręki tęsknoty i osamotnienia.
Ale na szczęście miłość nie jedno ma imię, choćby przyjaźń, przywiązanie. Również pewien rodzaj współczucia jest lekarstwem: „Kochanie ma tyle odcieni, ile ich jest w katalogach sklepu z farbami”. I całe szczęście!
I chociaż tytuł książki - „Znów ta miłość” wyraża zniecierpliwienie i dezaprobatę wobec tego uczucia, to lektura powieści pomaga zrozumieć człowieka oraz jego złożoną seksualność. Stanowi wnikliwe studium zakochania się ludzi w podeszłym wieku i oswaja z nim czytelnika.

Barbara Tora
DKK MBP w Jaśle
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: