Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27101076 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Dębowcu

Agnieszka Tyszka: "Kredens pod Grunwaldem"

23-10-2013

 Podziwiamy nowości, zachwycamy się ich wyglądem i funkcjonalnością ale czasem wzdychamy do „staroci” bo zazwyczaj kojarzą się z czymś dobrym. Tak było  w przypadku starego kredensu , stojącego od zawsze w domu dziadków Kornelii Goździckiej, bohaterki książki Agnieszki Tyszki pt.:”Kredens pod Grunwaldem, którą omawiałyśmy 23.10.2013 r. To ten zakurzony mebel otworzył nowy rozdział w jej życiu i dodał odwagi do walki z przeciwnościami losu. Siedemnastoletnia, uzdolniona literacko  licealistka nie miała łatwego życia w domu, w którym dominował jej ojczym, człowiek mający wielkie mniemanie  o sobie i ogromną pogardę dla otoczenia .Nawet jej przebojowa matka, radząca sobie świetnie w roli adwokata ,była bezradna „wobec swego wszechpotężnego męża” .Kornelia  starała się przewidywać jego reakcje i zanim coś powiedziała, układała sobie w głowie całe dialogi. To czasem zapobiegało kłótni i doskonaliło sztukę komunikowania się z tym „geniuszem”. Często jednak ogarniało ją poczucie ”bezradnej bezsilności” .Sytuacja w domu  była tak tragiczna ,że często nie miała ochoty oglądać własnej matki. Ta szara rzeczywistość zaczęła się zmieniać gdy postanowiła wziąć udział w konkursie na scenariusz sztuki o tematyce grunwaldzkiej .Tu pomogło jej ostre poczucie humoru, a układanie dialogów stało się świetnym zabiegiem stylistycznym ,bardzo pomocnym w pisaniu scenariusza. Przypadkowa znajomość z niby-rycerzem Ryderykiem z Wilanowa wniosła także  wiele dobrego nie tylko w tworzenie scenariusza ale również w życie osobiste bohaterki. Zakończenie powieści jest optymistyczne, dające nadzieję na odbudowę prawdziwych ,serdecznych więzi rodzinnych.

 

Opinie czytelniczek:

Książka bardzo ciekawa, poruszająca  bulwersujący problem rodzinny. Postawa Korneli bardzo mi się podobała w każdej sytuacji , szczególnie w stosunku do chorej babci .Powieść ta daje wiele do myślenia i dużo wnosi  w  życie czytelnika.

Emilia N.

„Kredens pod Grunwaldem” to bardzo dobra powieść, nie tylko dla młodzieży. Poleciłabym ją nawet bardziej rodzicom, bo dotyczy zawiłych relacji  rodzinnych i tego jaki one wywierają wpływ na młodych.  Kornelia jest tu główną bohaterką ,ja jednak zachwyciłam się jej babcią Bibi .To jej postawa ,charakter , podejście do życia działały na otoczenia jak balsam.

Oliwia L.

To my czytelnicy byliśmy pierwszymi recenzentami  scenariusza  pisanego  przez Kornelię. .Mając taką sytuację w rodzinie nie mogła się zwierzyć nawet własnej mamie z tego co przeżywała. Bardzo podobało mi się(w tym scenariuszu) połączenie historii ze współczesnością. Książka bardzo wartościowa, dotycząca trudnych przeżyć .Warto ją przeczytać.

Anna L.

Książka interesująca ,a zarazem pouczająca .Podziwiam  Kornelię za jej postawę w znoszeniu trudnej sytuacji rodzinnej .Jej  stosunek do chorej babci jest dla mnie wzorem .Los ludzi starszych ,często chorych ,czasem bywa ciężki dla otoczenia. Jej zachwyt starym przedmiotem, jakim był kredens napawa optymizmem ,bo nie wszystko nowe jest najlepsze. Pamiątki rodzinne mają także dla mnie dużą wartość. Podobnie jak bohaterka tej książki chciałabym umieć tak dobrze znosić trudne chwile w życiu jak ona to potrafiła.

Małgorzata M.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: